Οδηγίες για εξ αποστάσεως Webex, η-ταξη, mail (για μαθητές)

Πατήστε εδώ

28-11 Αλλαγή του mail στην η-τάξη πατήστε εδώ

Οδηγίες για Webex πατήστε εδώ

Σύντομες οδηγίες Webex για μαθητές

Οδηγίες για την η-τάξη πατήστε εδώ

Οδηγίες για την e-me πατήστε εδώ

ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΙΣ ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ

Για την συμμετοχή στην ασύγχρονη διδασκαλία η-ταξη και e-me οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιήσουν τους κωδικούς που είχαν αποκτήσει με την εγγραφή τους στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. sch.gr

ΟΝΟΜΑ ΧΡΗΣΤΗ: a……….. ( Παράδειγμα a111111111)

Κωδικός χρήστη : αυτός που έχετε δηλώσει όταν κάνατε εγγραφή στο sch.gr

Για Ανάκτηση κωδικών πατήστε εδώ ή ανατρέξτε στα Mail σας (αυτό που δηλώσατε όταν κάνατε εγγραφή) και δείτε το μήνυμα που σας έστειλε το sch όταν κάνατε εγγραφή.

Σε περίπτωση που δεν τα καταφέρετε μπορείτε πάντα να επικοινωνήσετε με το σχολείο σας.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ MAIL

Να επισημάνουμε ότι το όνομα χρήστη προσθέτοντας την κατάληξη @sch.gr (παράδειγμα a1111111@sch,gr) είναι το προσωπικό mail των μαθητών, όπου τους έρχονται μηνύματα από τις ηλεκτρονικές τάξεις. Μπορούν να κάνουν προώθηση των μηνυμάτων σε κάποιο άλλο mail που χρησιμοποιούν .

Πατήστε εδώ για οδηγίες προώθησης του mail του sch.

Για οδηγίες προώθησης μέσω του πίνακα ελέγχου του mysch πατήστε εδώ

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ SCH

Για την πρόσβαση των μαθητών στην ηλεκτρονική τους τάξη και στις υπηρεσίες του σχολικού δικτύου θα πρέπει να εγγραφούν στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Για εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο πατήστε εδώ

Παροχή φορητών συσκευών στους μαθητές

Σε συνέχεια της με αρ. πρωτ. Φ8/46284/Δ4/14-4-2020 απόφασης για την παράδοση/παραλαβή φορητών συσκευών, η απόφαση διάθεσης αυτών θα λαμβάνεται με βάση κοινωνικά και άλλα κριτήρια, μεταξύ των οποίων συγκαταλέγονται ιδίως το χαμηλό εισόδημα, η ανεργία γονέων/κηδεμόνων, η ιδιότητα μέλους μονογονεïκής, πολύτεκνης, τρίτεκνης ή ορφανικής οικογένειας, ή ύπαρξη ειδικών δυσκολιών μάθησης.