Σύνδεσμοι

Διαχείριση

11 Σεπτέμβριος 2018

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες ,

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχηθώ καλή  και δημιουργική σχολική χρονιά, για οποιοδήποτε θέμα αφορά την συνεργασία μας μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μου στο ηλεκτρονικό μου ταχυδρομείο  xenikoudakismanolis@gmail.com , σε λίγες μέρες που θα καταρτιστεί το εβδομαδιαίο πρόγραμμα θα σας ενημερώσω για τις ημέρες και ώρες συναντήσεων μας στο σχολείο .

Από εδώ και πέρα  η επικοινωνία μας θα γίνετε κυρίως μέσα από το προσωπικό μου εκπαιδευτικό μπλοκ https://blogs.sch.gr/exenikoud/ όπου και καθημερινά θα αναρτώ ανακοινώσει και  τις εργασίες των επόμενων ημερών. Αν κάποιος γονέας  δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο για να ενημερώνετε, παρακαλώ να το αναφέρει για να επικοινωνούμε γραπτώς από το τετράδιο αντιγραφής .

Αν κάποιος μαθητής αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα υγείας πχ αλλεργίας ή κάτι αντίστοιχο που πρέπει να γνωρίζω παρακαλώ να με ενημερώσετε.

Σχολική λίστα.

• 3 τετράδια 40 φύλλων.
  • 1 τετράδιο παραγωγής γραπτού λόγου με μεγάλο πλάγιο κενό για σχόλια.
  • Μολύβι, γόμα, ξύστρα
  • 3 ντοσιέ με λάστιχο

Σε ένα κουτί (πχ παπουτσιών) ο κάθε μαθητής να έχει μόνιμα στην τάξη.

• Ξυλομπογιές ή μαρκαδόρους
  • Μπλοκ ζωγραφικής
  • Γεωμετρικά σχήματα μικρού μεγέθους (κατά προτίμηση διάφανα)
  • Διαβήτη
  • Κόλλα στικ και σελοτέιπ
  • Ψαλίδι με στρογγυλή μύτη

Ένα πάκο χαρτί Α4

Παρακαλώ τα αντικείμενα των μαθητών να είναι όσο πιο απλά γίνεται . Τα τετράδια δεν χρειάζεται να έχουν συγκεκριμένο χρώμα, τα παιδιά είναι πια μεγάλα για να τα ξεχωρίζουν.

Παρακαλώ τα τετράδια να αναγράφουν το όνομα του μαθητή και τους παρακάτω τίτλους …

• Ορθογραφίας
  • Αντιγραφής (όπου θα κάνουμε και τις γλωσσικές ασκήσεις)
  • Παραγωγής γραπτού λόγου ( να έχει στο πλάι κενό για σχόλια)