ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΠΕΤΑ
Την Πέμπτη 25 Μαΐου οι μαθητές της Δ΄1 και Δ΄2 τάξης επισκέφθηκαν την Ακρόπολη της Ρόδου για να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα που διοργανώνει η Εφορεία Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου.
Το πρόγραμμα διεξάγεται στην αρχαία ακρόπολη και περιλαμβάνει θεματική περιήγηση με αναφορές στην ιστορία της Ρόδου και την τοπογραφία της ακρόπολης, με έμφαση στους αθλητικούς αγώνες των Αλιείων και τη σημαντική παρουσία αρχαίων Ρόδιων αθλητών σε πανελλήνιους αγώνες.
Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν με όλες τις πληροφορίες που τους έδωσαν οι αρχαιολόγοι και ενθουσιάστηκαν με το παιχνίδι της λαμπαδηδρομίας που ακολούθησε στον χώρο του Αρχαίου Σταδίου. Στο τέλος όλοι επιβραβεύτηκαν με κόκκινη κορδέλα, ως έπαθλο. Ευχαριστούμε τις αρχαιολόγους της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δωδεκανήσου για την όμορφη δράση!