Adopt a Ship 2022-23

Το 1project connect homepage adopt a ship logoo Δ.Σ. Βάρης συμμετέχει και φέτος στο καινοτόμο πρόγραμμα «Υιοθεσία Πλοίου»  δίνοντας την ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς και μαθητές να βιώσουν ως “στεριανοί ναύτες” τα ταξίδια ενός πλοίου. Οι μαθητές της Στ’ τάξης και οι εκπαιδευτικοί επικοινωνούν με τον Πλοίαρχο και το πλήρωμά του, μαθαίνουμε για την ζωή τους στην θάλασσα, τις καθημερινές ασχολίες και δραστηριότητές τους, τα φορτία που μεταφέρονται, τα λιμάνια φόρτωσης και εκφόρτωσης, γεωγραφία των τόπων που επισκέπτονται.

Αγκαλιάζουμε για μια ακόμα χρονιά το πλοίο μας με το όνομα Abyssinian που τόσο αγαπήσαμε!

Το Abyssinian ανήκει στην εταιρία Ariston Navigation και είναι ένα πλοίο μεταφοράς ξηρού φορτίου (Bulk Carrier).

ABYSSINIAN 2

Καλωσόρισμα στο πρόγραμμα.

Εδώ ακολουθούμε το πλοίο μας ABYSSINIAN στο ταξίδι του.

Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιούμε την εφαρμογή VESSELFINDER και να ψάξουμε την θέση του πλοίου μας με το όνομά του.

Το ψηφιακό ημερολόγιο του πλοίου μας

Ταξίδι στις ηπείρους και τους ωκεανούς (KOYIZ Φωτόδεντρο)

Greek Shipping Miracle

Project Connect (Adopt a ship)