ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ – ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ – ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2022-2023

Εκπρόθεσμες αιτήσεις εγγραφής από Δευτέρα 12 έως Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου

Από τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 08.00 έως και την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 23.59 η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής και ανανέωσης εγγραφής για ΓΕ.Λ. ή ΕΠΑ.Λ. από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών ή τους/τις ίδιους/ες, εφόσον είναι ενήλικοι/ες, βάσει της ανωτέρω ΥΑ. Σύμφωνα με τις υποπαρ. 2 και 3 της παρ. Β του άρθρου 9 της εν λόγω ΥΑ, όπως ισχύει: «2) Εκπρόθεσμη εγγραφή πραγματοποιείται ύστερα από έγκριση του/της Διευθυντή/ντριας της οικείας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έως πέντε (05) ημέρες μετά την έναρξη των μαθημάτων, με την προσκόμιση επίσημων εγγράφων που αποδεικνύουν την αδυναμία εγγραφής εντός των προθεσμιών (π.χ. για λόγους υγείας, σοβαρούς οικογενειακούς λόγους). Οι απουσίες των μαθητών/τριών για το χρονικό διάστημα από την έναρξη των μαθημάτων μέχρι την εκπρόθεσμη εγγραφή λογίζονται στο ακέραιο. 3) Σε κάθε περίπτωση εκπρόθεσμων εγγραφών οι μαθητές/τριες εντάσσονται σε τμήματα που ήδη λειτουργούν. Αν αυτό δεν είναι εφικτό στη σχολική μονάδα στην οποία εντάσσεται ο/η μαθητής/τρια, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο παρόν άρθρο, ο/η μαθητής/τρια εγγράφεται σε τμήμα που ήδη λειτουργεί σε όμορο σχολείο, με απόφαση του/της Διευθυντή/ντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης».

Οι κηδεμόνες των μαθητών/τριών ή οι μαθητές/τριες ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. που θα υποβάλουν εκπρόθεσμη ηλεκτρονική αίτηση (12-16 Σεπτεμβρίου 2022), θα πρέπει να την τυπώσουν και να την καταθέσουν μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στον/στη Δ/ντή/ντρια του σχολείου, προκειμένου να διαβιβαστούν υπηρεσιακά, άμεσα, στον/στη Δ/ντή/ντρια Δ.Δ.Ε. προς έγκριση.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Β ΦΑΣΗΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1-9 ΕΩΣ 6-9

Β’ φάση κατ’ εξαίρεση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών, ανανέωσης εγγραφών και μετεγγραφών για το σχολικό έτος 2022-2023 για ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ.* από την Πέμπτη 01-09-2022 και ώρα 08:00 έως και την Τρίτη 06-09-2022 και ώρα 23:59.

Επισημαίνεται ότι κατά το χρονικό αυτό διάστημα είναι δυνατή:

1. η υποβολή νέων αιτήσεων,
  2. η τροποποίηση ή/και η διαγραφή τους,
  3. η αποθήκευση ή/και εκτύπωσή τους,
  4. η ηλεκτρονική υποβολή δικαιολογητικών, όπου αυτό απαιτείται.
Όσοι/ες μαθητές/τριες επιθυμούν να εγγραφούν στο σχολείο και όχι ηλεκτρονικά, μπορούν να προσέρχονται
καθημερινά, Δευτέρα-Παρασκευή,18:00-21:00 έχοντας τους κωδικούς taxisnet
.

Αναλυτικές Οδηγίες για τις ηλεκτρονικές εγγραφές

ΟΔΗΓΟΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΘΗΤΕΙΑ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΕΝΑΡΞΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ, 24/06/2022 – 07/07/2022

Λήψη αρχείου

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΩΔΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΕΛ – ΕΠΑΛ 2022

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι υποψήφιοι (ΓΕΛ – ΕΠΑΛ) που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο (ΜΔ) ή και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο ( Π.Μ.Δ ) θα μπορούν να απευθύνονται στο Λύκειό τους από την Τρίτη 21 Ιουνίου μέχρι και την Πέμπτη 30 Ιουνίου 2022 για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password).

….ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΠΤΥΧΙΑ – ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΑ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ’ ΤΑΞΗΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 21-22 ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ – ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 6/6/2022 Κ ΩΡΕΣ 18:00-21:00.

Οι μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. βάφουν το σχολείο τους!

Με το τέλος της σχολικής χρονιάς μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. ανέλαβαν να βάψουν το σχολείο. Το σχολείο μας πλέον βαμμένο και καθαρό περιμένει τους μαθητές για τη νέα σχολική χρονιά.

Η διεύθυνση συγχαίρει και ευχαριστεί τους μαθητές της για την εργασία αυτή!

IMG 8f269d3a3e12bb08f7aba3ea797a0399 V