Αναλυτικές Οδηγίες για τις ηλεκτρονικές εγγραφές

ΟΔΗΓΟΣ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΘΗΤΕΙΑ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΕΝΑΡΞΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ, 24/06/2022 – 07/07/2022

Λήψη αρχείου

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΩΔΙΚΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΕΛ – ΕΠΑΛ 2022

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι υποψήφιοι (ΓΕΛ – ΕΠΑΛ) που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο (ΜΔ) ή και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο ( Π.Μ.Δ ) θα μπορούν να απευθύνονται στο Λύκειό τους από την Τρίτη 21 Ιουνίου μέχρι και την Πέμπτη 30 Ιουνίου 2022 για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password).

….ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΠΤΥΧΙΑ – ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΑ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ’ ΤΑΞΗΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 21-22 ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ – ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 6/6/2022 Κ ΩΡΕΣ 18:00-21:00.

Οι μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. βάφουν το σχολείο τους!

Με το τέλος της σχολικής χρονιάς μαθητές του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. ανέλαβαν να βάψουν το σχολείο. Το σχολείο μας πλέον βαμμένο και καθαρό περιμένει τους μαθητές για τη νέα σχολική χρονιά.

Η διεύθυνση συγχαίρει και ευχαριστεί τους μαθητές της για την εργασία αυτή!

IMG 8f269d3a3e12bb08f7aba3ea797a0399 V

ΠΡΟΤΥΠΟ ΑΡΧΕΙΟ WORD ΘΕΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ 2021-2022

Σύμφωνα με το Ι.Ε.Π. τα τυποτεχνικά χαρακτηριστικά συγγραφής των θεμάτων ορίζονται ως εξής :

• γραμματοσειρά Calibri, μέγεθος χαρακτήρων 12
  • περιθώρια κανονικά: επάνω: 2,5 εκ., κάτω: 2,5 εκ., αριστερά: 2,5 εκ., δεξιά: 2,5 εκ.
  • πλήρης στοίχιση, διάστημα 0 και διάστιχο 1,5

Τα παραπάνω ισχύουν για συγγραφή θεμάτων στην τράπεζα και δεν αποτελούν οδηγία, ίσως όμως είναι καλό να ακολουθήσουμε την παραπάνω οδηγία κ για την σύνταξη των θεμάτων για την εξεταστική.

πρότυπο αρχείο θεμάτων εξετάσεων

Εορτασμός της 14 Μαΐου 1920 στο Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Κομοτηνής

Την Παρασκευή, 13/05/2022, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση μνήμης για τον εορτασμό της απελευθέρωσης της Θράκης και της ενσωμάτωσής της στον εθνικό κορμό.

Στη γιορτή παρουσιάστηκε η ιστορία της Θράκης από αρχαιοτάτων χρόνων, η συμβολή των Θρακιωτών στον επαναστατικό αγώνα του 1821,  η ιστορία της Θράκης στους Βαλκανικούς Πολέμους, στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο έως την απελευθέρωση και την προσάρτησή της στην Ελλάδα.

Μαθητές του σχολείου διάβασαν κείμενα για τον Χαρίσιο Βαμβακά, Επαμεινώνδα (Παμίκο) Ζυμβρακάκη, όπως και μαρτυρίες στρατιωτών που έζησαν την ημέρα της απελευθέρωσης της Κομοτηνής. Τέλος, καθηγητές και μαθητές ενημερώθηκαν για την ιστορία της σημαίας της πόλης.

Τη σχολική γιορτή προετοίμασε, παρουσίασε και συντόνισε ο φιλόλογος του σχολείου, Χαρακόπουλος Χρήστος, υπ. Δρ. Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

1. 2.

16-20 Μαΐου, Έκθεση «Το ΕΠΑ.Λ. δημιουργεί»

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε στην Έκθεση μαθητικών κατασκευών

«Το ΕΠΑ.Λ. Δημιουργεί»

που διοργανώνει το 1ο ΕΚ Κομοτηνής
στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΕΚ-1ου ΕΠΑ.Λ.

από 16-20 Μαΐου 2022

καθημερινά 9:00-14:00 & 17:00-20:00