Δράση ΕΠΑ.Λ Αρχαγγέλου για την ψυχική υγεία

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Κώτη Αθηνά, Κοινωνική Λειτουργό, και την κ. Παναγιά Κατερίνα, Ψυχολόγο του Φορέα Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας «Ξένιος Ζευς», της Μονάδας Έγκαιρης Παρέμβασης στην Ψύχωση στην περιοχή της Ρόδου, τις οποίες φιλοξενήσαμε στο ΕΠΑ.Λ. Aρχαγγέλου, την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024

Η κ. Κώτη και η κ. Παναγιά ενημέρωσαν τόσο το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου μας όσο και τους/τις μαθητές/τριές μας σχετικά με την Μονάδα και τις παρεχόμενες υπηρεσίες της και συζητήσαμε σχετικά με την Ψύχωση και τα χαρακτηριστικά της, στο πλαίσιο ευαισθητοποίησης και κατάρριψης του στίγματος σχετικά με την ψυχική υγεία.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ-ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΠΑΛ ΕΤΟΥΣ 2024

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία οι υποψήφιοι (μαθητές και απόφοιτοι) που επιθυμούν να
συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση καλούνται
να υποβάλουν τη σχετική Αίτηση – Δήλωση (Α-Δ) για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ έτους
2024 από την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 μέχρι και την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023.
Η προθεσμία υποβολής είναι αποκλειστική. Για τον λόγο αυτό, είναι απαραίτητο να ενημερωθούν όλοι
υπεύθυνα, αναλυτικά και με ενιαίο τρόπο, ώστε να διασφαλίζονται σε πανελλαδικό επίπεδο οι όροι ίσης
μεταχείρισης των ενδιαφερομένων. Επισημαίνεται ότι στην παρούσα εγκύκλιο, όπου γίνεται αναφορά σε
μαθητές/τριες των Ημερησίων ΕΠΑΛ, εννοούνται και οι μαθητές/τριες των Πρότυπων ΕΠΑΛ.
Όσον αφορά στους μαθητές προτείνεται :

Διεξοδική ενημέρωση στην τάξη από καθηγητή που θα ορίσει ο Δ/ντής ΕΠΑΛ/Π.ΕΠΑΛ.

 Χορήγηση υποδείγματος της Αίτησης-Δήλωσης, αντίστοιχου με κάθε περίπτωση υποψηφίου.

 Υπογραφή του υποψηφίου σε κατάσταση με την οποία θα βεβαιώνεται ότι ενημερώθηκε για την
Αίτηση – Δήλωση που τον αφορά και για το περιεχόμενο της ιστοσελίδας του Υπουργείου Παιδείας,
Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, καθώς και ότι του χορηγήθηκε υπόδειγμα της Αίτησης – Δήλωσης.
Σε περίπτωση απουσίας μαθητών κατά την ημέρα αυτή, ενημερώνονται ενυπογράφως την επομένη.

 Υπενθύμιση στην κάθε τάξη από τον υπεύθυνο καθηγητή στην έναρξη της προθεσμίας και κατά τις
δύο τελευταίες μέρες της προθεσμίας.

Όσον αφορά στους αποφοίτους η ενημέρωση θα γίνει με τους εξής τρόπους:

– Με ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού στην ιστοσελίδα του καθώς και στα Μ.Μ.Ε.
– Με ανακοινώσεις των Διευθυντών Δ.Ε. που θα αναρτηθούν στους πίνακες ανακοινώσεων των οικείων Δ/νσεων.
– Με την ανάρτηση σχετικής ανακοίνωσης, στην οποία θα τονίζεται η αποκλειστική προθεσμία, στον πίνακα ανακοινώσεων του κάθε ΕΠΑΛ, με ευθύνη του οικείου Διευθυντή.

Αγιασμός ΕΠΑ.Λ Αρχαγγέλου

agiasmos sxoleio

Ενημερώνουμε τους αγαπητούς γονείς/κηδεμόνες και μαθητές/τριες ότι στις 11/09/2023, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:00 θα πραγματοποιηθεί ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2023 – 2024.

*Λόγω του ότι η μετεγκατάσταση του 2ου Δημοτικού σχολείου Αρχαγγέλου είναι σε εξέλιξη, το σχολείο θα λειτουργήσει για μερικές ημέρες απόγευμα 15:00-20:00.

Πομπός Σάββας

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ, ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ & ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗΣ

ΣΕ ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. – Π.ΕΠΑ.Λ.

Από τις 28 Ιουνίου 2023 και ώρα 07:00 έως και τις 07 Ιουλίου 2023 και ώρα 23:59, όσοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., θα μπορούν να υποβάλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση» για το σχολικό έτος 2023-2024.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής «e-εγγραφές», στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

ή μέσω της διαδικτυακής πύλης: https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Επίσης ενημερώνουμε τους αγαπητούς γονείς / κηδεμόνες ότι από το νέο σχολικό έτος θα λειτουργήσουν επιπλέον οι ειδικότητες της Γ’ Τάξης:

1.  Τεχνικός Οχημάτων
  2.  Αισθητικής Τέχνης