Ηλεκτρονικά Σχολικά Περιοδικά & Εφημερίδες σχολείων και μαθητικών κοινοτήτων http://schoolpress.sch.gr

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο προσφέρει τη νέα υπηρεσία Ηλεκτρονικών Σχολικών Περιοδικών και Εφημερίδων. Κάθε εκπαιδευτικός και Σχολική / Διοικητική Μονάδα έχει τη δυνατότητα να δημιουργήσει απεριόριστο αριθμό από περιοδικά και εφημερίδες πολύ γρήγορα και εύκολα με απλά βήματα.

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Το επιμορφωτικό σεμινάριο “Η συνεργατική εμπειρία των ερευνητικών εργασιών και τα εργαλεία των ΤΠΕ” στο ΕΠΑΛ/1ο ΣΕΚ Άμφισσας

Στις 19-21 Μαρτίου 2013 διεξήχθει στο κτιριακό συγκρότημα του ΕΠΑΛ-ΣΕΚ Άμφισσας το επιμορφωτικό σεμινάριο  “Η συνεργατική εμπειρία των ερευνητικών εργασιών και τα εργαλεία των ΤΠΕ”.

Την πρώτη ημέρα, στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΕΠΑΛ Άμφισσας, παρουσιάστηκαν (α) καλές πρακτικές που αξιοποιούν εκπαιδευτικές τεχνικές πλαισίωσης (όπως παιχνίδι ρόλων, debate κ.ά.) και (β) το παράδειγμα των αντίστοιχων Ερευνητικών Εργασιών στο Γαλλικό Εκπαιδευτικό Σύστημα (Travaux Personnels Encadrés), ενώ (γ) έγινε συζήτηση για την αποτίμηση της τοπικής εμπειρίας.

Τις επόμενες 2 ημέρες, το πρόγραμμα περιελάμβανε παρουσιάσεις και ασκήσεις που έλαβαν χώρα στα εργαστήρια Πληροφορικής και Εφαρμογών Η/Υ του 1ου ΣΕΚ Άμφισσας. Πιο συγκεκριμένα, παρουσιάστηκαν (α) η χρήση εργαλείων Web 2.0 για τη δημιουργία ψηφιακών εκδόσεων (β) η σχολική χρήση εργαλείων κοινωνικής δικτύωσης όπως το Facebook και (γ) μια εναλλακτική προσέγγιση της ένταξης των συσκευών κινητής επικοινωνίας στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Το επιμορφωτικό πρόγραμμα διοργανώθηκε από το Γραφείο Σχολικού Συμβούλου Φωκίδας σε συνεργασία με το 1ο ΣΕΚ Άμφισσας υπό την αιγίδα  της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φωκίδας.