Αρχική » Εκδηλώσεις » Τα χριστουγεννιάτικα προγράμματα της Museotek έρχονται στο σχολείο!

Τα χριστουγεννιάτικα προγράμματα της Museotek έρχονται στο σχολείο!

z afMXCI0qnD

BJIDVM5nJwDL

Άγιος Βασίλης έρχεται και φέτος ψηφιακά !

Φέτος στον σάκο με τα δώρα του μεταφέρει σε κάθε σχολείο,

όπου κι αν βρίσκεται, μια μοναδική εμπειρία:

τα χριστουγεννιάτικα προγράμματα της Museotek!

Εσείς, ποιο πρόγραμμα της Museotek θα επιλέξετε;

Ένα Χριστουγεννιάτικο Μουσικό Μυστήριο

Κάτι αναπάντεχο συνέβη στη Μουσική Βιβλιοθήκη “Λίλιαν Βουδούρη” στο Μέγαρο Μουσικής στην Αθήνα! Πάνω σε ράφια, ανάμεσα σε βιβλία, πίσω από μουσικά όργανα, παντού μέσα στον χώρο εμφανίστηκαν καρύδια. Τα καθαρίζουμε και την επόμενη μέρα πάλι εκεί. Τι περίεργο;! Άραγε, θα ανακαλύψουμε την απάντηση σε αυτό το… χριστουγεννιάτικο μουσικό μυστήριο;

Η Μουσική Βιβλιοθήκη “Λίλιαν Βουδούρη” σε συνεργασία με τον πeripatos προσφέρουν ένα ειδικά σχεδιασμένο πρόγραμμα για την πλατφόρμα Museotek.

Ιστορίες Χριστουγέννων: Ήθη, Έθιμα και Παραδόσεις

Πότε γιορτάστηκαν για πρώτη φορά τα Χριστούγεννα και πώς καθιερώθηκε η ημερομηνία εορτασμού τους; Πώς επηρέασε τις λαϊκές παραδόσεις ο χαρμόσυνος χαρακτήρας της εορτής αυτής; Πότε και πώς ήρθε το έθιμο του χριστουγεννιάτικου δέντρου στην Ελλάδα; Άγιος Βασίλης με κόκκινη στολή και άσπρη γενειάδα ή με μαύρα ρούχα και μαύρη γενειάδα;

Η dot2dot σχεδίασε ένα μοναδικό πρόγραμμα για τους μικρούς μας φίλους με έμπνευση από τη στολισμένη πόλη της… Θεσσαλονίκης!

Σημείωση: Τα προγράμματα προσφέρονται για παιδιά από 9 έως 12 ετών και ανά σχολική τάξη μέγιστου πλήθους 30 μαθητών.

Για κρατήσεις επισκεφτείτε την επίσημη ιστοσελίδα της Museotek ή επικοινωνήστε μαζί μας μέσω email ή τηλεφώνου στο 2160026191.

Νοέμβριος 2023

21/9: Διεθνής Ημέρα Ειρήνης
Η Διεθνής Ημέρα Ειρήνης καθιερώθηκε το 1981 από τον ΟΗΕ για να συμπίπτει με την ετήσια γενική συνέλευση του Οργανισμού κάθε Σεπτέμβριο. Από το 2001 γιορτάζεται σε σταθερή ημερομηνία, την 21η Σεπτεμβρίου κάθε χρόνου.