Αρχείο ημέρας 12 Ιανουαρίου, 2023

Πρόσκληση σε διαδικτυακή συνάντηση για γονείς με θέμα: Γονείς -παιδιά: «Τι μπορούμε να κάνουμε για την ασφάλεια στο διαδίκτυο»

Πρόσκληση σε διαδικτυακή συνάντηση

1η Πρόσκληση – 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Διδακτικής των Επιστημών μέσω Σύγχρονων Τεχνολογιών

Σας ενημερώνουμε ότι το 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο Διδακτικής των Επιστημών μέσω Σύγχρονων Τεχνολογιών θα πραγματοποιηθεί αμιγώς εξ αποστάσεως από 31 Μαρτίου έως και 2 Απριλίου 2023 υπό την αιγίδα του Διιδρυματικού Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διδακτική των Επιστημών και Σύγχρονες Τεχνολογίες» του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος και του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης και του Εργαστηρίου Διδακτικής, Υπολογιστικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Μικρομαγνητισμού του τμήματος Φυσικής του ΔΙΠΑΕ. Το Συνέδριο αποτελεί συνέχεια του 3ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Διδακτικής των Επιστημών μέσω Σύγχρονων Τεχνολογιών.

Η γενική θεματική του συνεδρίου είναι ο ψηφιακός μετασχηματισμός στην εκπαίδευση και την κοινωνία. Συγκεκριμένα, η παρουσίαση σύγχρονων προσεγγίσεων στην εκπαιδευτική πράξη, καθώς επίσης και η ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών σε θέματα παιδαγωγικής και διδακτικής και αξιοποίησης των τεχνολογιών της πληροφορίας και των επικοινωνιών ως μέσο ενίσχυσης της εκπαιδευτικής διαδικασίας αλλά και της σχέσης σχολείου και κοινωνίας.

Απευθύνεται σε: Εκπαιδευτικούς Προσχολικής Εκπαίδευσης, Εκπαιδευτικούς Α/θμιας Εκπαίδευσης, Εκπαιδευτικούς Β/θμιας Εκπαίδευσης, Μέλη ΔΕΠ και ΕΠ των ΑΕΙ, Ερευνητές της Εκπαίδευσης, Εκπαιδευτές Ενηλίκων, Υποψήφιους Διδάκτορες και Διδάκτορες, Προπτυχιακούς και Μεταπτυχιακούς Φοιτητές και Φίλους της Εκπαίδευσης.

Οι ειδικοί θεματικοί άξονες του συνεδρίου είναι τέσσερις: Διδακτική και Σύγχρονες Διδακτικές Καταστάσεις, Διδακτική και Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών, Γενικά Θέματα Παιδαγωγικής και Διδακτικής και Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών και Γενικά Επιστημονικά Θέματα.

Στο πλαίσιο αυτό, προσκαλούνται εισηγήσεις που να αφορούν έναν ή/και περισσότερους από τους προαναφερόμενους θεματικούς άξονες.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικές με τα είδη και τις προδιαγραφές των εργασιών, τους θεματικούς άξονες, τις καταληκτικές ημερομηνίες και γενικότερα για τη δομή και την οργάνωση του συνεδρίου, παρέχονται στην ιστοσελίδα του https://confdst.ihu.gr/ ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από την ηλεκτρονική διεύθυνση conf@dst.ihu.gr.

Ο Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής

Καθηγητής Βασίλειος Τσιάντος

Ανοικτή εκδήλωση ενημέρωσης και συζήτησης με τους πολίτες με θέμα : «Η Ευρωπαϊκή Ένωση στην Ήπειρο» την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2023, 18:00 – 20:00 στον Πολιτιστικό ΠολυΧώρο «Δημήτρης Χατζής» (Παλαιά Σφαγεία) στα Ιωάννινα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ «Η Ευρωπαϊκή Ένωση στην Ήπειρο»

Αφίσα

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΑΝΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ”: Πρόσκληση νέου ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ επιμορφωτικού προγράμματος της ΕΕΠΕΚ

Αγαπητή/έ συνάδελφε,

Σε συνέχεια των πολυδιάστατων δράσεων της Επιστημονικής Ένωσης για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας (Ε.Ε.Π.Ε.Κ), με χαρά σας ανακοινώνουμε την υλοποίηση ενός νέου ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ επιμορφωτικού μας προγράμματος ΜΕΓΑΛΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ (400 ωρών) για το 2022 – 2023. Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε πληροφορίες για το επιμορφωτικό πρόγραμμα της Ε.Ε.Π.Ε.Κ. που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων & όλων των ειδικοτήτων (Α/θμιας, Β/θμιας, Γ/θμιας Εκπ/σης, ΣΔΕ, ΙΕΚ, κλπ., Mέλη της ΕΕΠΕΚ όλης της Ελλάδας, Φοιτητές – Αποφοίτους, Εκπαιδευτές Ενηλίκων, κ.λπ.) με θέμα: “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΑΝΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ”.

Αίτηση παρακολούθησης των επιμορφωτικών προγραμμάτων μας έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν όλα τα μέλη της Ε.Ε.Π.Ε.Κ, ενώ για τα μη μέλη –ανεξαρτήτως ειδικότητας & βαθμίδας εκπαίδευσης- δίνεται η δυνατότητα εγγραφής ως μέλος της Ε.Ε.Π.Ε.Κ., μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων για το πρόγραμμα (για την εγγραφή στην Ε.Ε.Π.Ε.Κ. ακολουθήστε τις οδηγίες της ιστοσελίδας: https://www.eepek.gr/el/enosi/eggrafi-stin-enosi).

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής: 29/01/2023

Θα ακολουθήσουν, σύντομα, ανακοινώσεις για νέα προγράμματα, σε όλη την Ελλάδα.

Δείτε την αναλυτική λίστα των προγραμμάτων μας στην παρακάτω διεύθυνση: https://www.eepek.gr/el/draseis/trexonta-seminaria

Επισυναπτόμενο αρχείο: https://members.eepek.gr/assets/uploads/products/MD141_EkpaideusiEnilikwnAnaEidikotitaApoTinTheoriaStinPraxi.pdf

Για την Επιτροπή Επιμόρφωσης της Ε.Ε.Π.Ε.Κ.,

Ο Πρόεδρος                         Ο Αντιπρόεδρος

Δημήτρης Κολοκοτρώνης      Δημήτρης Λιόβας

Ιανουάριος 2023

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.