6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

Την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 γιορτάσαμε και φέτος στο σχολείο μας στις 2 Οκτωβρίου. Με σύνθημα «Αγαπώ την άθληση-Αγαπώ την υγεία μου», συμμετείχαμε ενεργά και με μια ποικιλία εκδηλώσεων (αθλητικές-κινητικές δραστηριότητες, χειροτεχνίες, προβολή οπτικοακουστικού υλικού, πεζοπορία). Κεντρικός σκοπός ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών προκειμένου να συμμετέχουν σε αθλητικές δράσεις, εντός και εκτός σχολείου, αλλά και η ενημέρωσή τους για τα οφέλη που προκύπτουν από την άθληση, την υγιεινή διατροφή και την υιοθέτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Αυτήν τη φορά, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το άθλημα της χειροσφαίρισης (χάντμπολ) και να μυηθούν στα «μυστικά» του από τον ομοσπονδιακό προπονητή, κ. Γιώργο Παπαδόπουλο. Τον ευχαριστούμε που ανταποκρίθηκε πρόθυμα  στο κάλεσμά μας και μας προσέφερε με βιωματικό τρόπο και επαγγελματισμό μια ξεχωριστή εμπειρία.