Ομιλία για τη σχολική βία και τον σχολικό εκφοβισμό

παιδιά

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε σήμερα 27 Ιανουαρίου και ώρα 12-2 η εκδήλωση-ομιλία της κυρίας Παναγιωτάκη, Ψυχολόγου – Κοινωνιολόγου, Υπεύθυνης Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων ν. Ηρακλείου και Συντονίστρια Κρήτης Δράσεων Πρόληψης-Αντιμετώπισης Σχολικού  Εκφοβισμού, για το ευαίσθητο θέμα της Σχολικής Βίας (Bullying). Οι μαθητές των Δ, Ε, ΣΤ τάξεων είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσα από παραδείγματα, τον σχολικό εκφοβισμό, καθώς και τις άσχημες συνέπειες των συμπεριφορών αυτών, που οδηγούν τα παιδιά αρκετές φορές σε ακραίες καταστάσεις. Η κα. Παναγιωτάκη απάντησε σε ερωτήσεις των παιδιών, αλλά και συζήτησε μαζί τους για το ποια είναι η σωστή στάση που πρέπει να τηρούμε όταν αντιμετωπίζουμε τέτοια περιστατικά και συμπεριφορές. Ευτυχώς στο σχολείο μας δεν αντιμετωπίζουμε τέτοιες καταστάσεις, οπότε μέσα από την ομιλία αυτή αισιοδοξούμε ότι τα παιδιά πήραν εφόδια για το μέλλον, τα οποία θα τα οδηγήσουν στο να σταθούν στο μέλλον δίπλα στο πλευρό των παιδιών που ενδεχομένως θα πέσουν θύματα bullying. Όλοι μαζί ενωμένοι, για ένα σχολείο χωρίς εκφοβισμό λοιπόν!

IMAG1816 IMAG1820 IMAG1822