ΥΓΙΕΙΝΟ ΠΡΩΙΝΟ ΚΑΘΕ ΤΕΤΑΡΤΗ

Μια από τις καλύτερες συνήθειες που είναι καλό να μάθουν οι μαθητές από μικρή ηλικία είναι η σημασία του πρωινού και συγκεκριμένα του υγιεινού πρωινού.

Για τον λόγο αυτό το δημοτικό σχολείο Βάμου, συνεχίζει για τέταρτη χρονιά την δράση του υγιεινού πρωινού κάθε Τετάρτη.

Τόσο οι μαθητές όσο και ο σύλλογος διδασκόντων “αγκάλιασαν” και την ιδέα και την υλοποίηση αυτή της δράσης. Κάθε Τετάρτη η κάθε τάξη, σε ένα κλίμα συνεργασίας, αλληλοβοήθειας και προσφοράς,  ετοιμάζει το υγιεινό πρωινού του.

Το υγιεινό πρωινό συνήθως περιλαμβάνει

-Ψωμί με ελαιόλαδο ρίγανη και ελιές

-Ψωμί με σπιτική μαρμελάδα

-Φρέσκα Φρούτα

-Ψωμί με μέλι και αλείμματα ξηρών καρπών όπως φυστικοβούτυρο, αμυγδαλοβούτυρο και ενίοτε ταχίνι

Στόχος της συγκριμένης δράσης είναι

1) Η ανεξαρτητοποίηση των μικρών μαθητών στον να προετοιμάσουν μόνοι τους το πρωινό τους με την καθοδήγηση των δασκάλων τους

2)Η προώθηση της κοινωνικής προσφοράς καθώς κάθε Τετάρτη 2-3 μαθητές αναvamos 7 vamos 6 vamos 5 vamos 4 vamos 3 vamos 2 vamos 1λαμβάνουν να φέρουν τα απαραίτητα υλικά του πρωινού

3) Η σημασία του υγιεινού πρωινού και η υιοθέτηση του σε καθημερινή βάση για την διατήρηση της σωματικής και πνευματικής υγείας

Και 4) Η προώθηση και προβολή αξιών όπως συνεργασία, ομαδικό πνεύμα υπομονή και αλληλοβοήθεια.