Το παλιό σχολείο

Το Δημοτικό Σχολείο Συκιάς ιδρύθηκε πριν το 1900. Τα παλαιότερα αρχεία που φυλάσσονται στο σχολείο μας χρονολογούνται από το 1904. Το μαθητικό δυναμικό του σχολείου ήταν περίπου 450 μαθητές. Η λειτουργία του σχολείου διακόπηκε την περίοδο της γερμανικής κατοχής, όπως και στην πλειοψηφία των σχολείων της υπόλοιπης Ελλάδας. Το Δημοτικό Σχολείο καταστράφηκε μερικώς από πυρκαγιά το 1968. Οι κάτοικοι του χωριού ήταν αυτοί που βοήθησαν στην επισκευή του, ώστε να λειτουργήσει όσο το δυνατόν συντομότερα.

Από την αρχή σχεδόν της ίδρυσης του λειτουργούσε πρωινός και απογευματινός κύκλος, καθώς δεν επαρκούσε ο αριθμός των αιθουσών. Ο απογευματινός κύκλος σταμάτησε να λειτουργεί το 1998, όταν και παραδόθηκε το νέο διδακτήριο.

Το παλιό Δημοτικό Σχολείο βρίσκεται επιβλητικά χτισμένο με γρανίτη στο κέντρο του χωριού, πάνω σ΄ έναν λόφο. Έχει πανοραμική θέα όλου του χωριού και της θάλασσας. Σήμερα λειτουργεί στεγάζοντας τμήματα του Πολιτιστικού Συλλόγου Συκιάς “Τα Συκιωτάκια”.

Το νέο διδακτήριο

Το νέο διδακτήριο βρίσκεται έξω από το χωριό και αποτελείται από δύο κτίρια. Το πρώτο κτίριο παραδόθηκε το 1998 και το δεύτερο το 2006. Σήμερα το σχολείο λειτουργεί ως 8/θέσιο και έχει 136 μαθητές.