Η φετινή γιορτή της επετείου του Πολυτεχνείου στο σχολείο μας ήταν μια αξέχαστη εμπειρία, με τους μαθητές της Στ’ τάξης να αναλαμβάνουν κεντρικό ρόλο.
Οι μαθητές προσέφεραν μια συγκινητική αναδρομή στην ιστορία μας με ζωντανές εκφράσεις, όπως παραστάσεις, τραγούδια και ποιήματα, τιμώντας τους ηρωικούς αγώνες της 17ης Νοεμβρίου του 1973 στην εξέγερση του Πολυτεχνείου. Με αυτήν την εκδήλωση, ενισχύθηκε το αίσθημα της ελευθερίας, της σημασίας της δημοκρατίας και της επαγρύπνησης που απαιτείται από όλους μας όταν αυτά τα σημαντικά ιδανικά απειλούνται.
Ας συνεχίσουμε να θυμόμαστε, να τιμούμε την ιστορία μας και να εμπνέουμε τις νέες γενιές για ένα μέλλον γεμάτο αξίες.