Εβδομάδα εκδηλώσεων στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία

Η καθιέρωση της 3ης Δεκεμβρίου σαν Παγκόσμια  Ημέρα  Ατόμων με Αναπηρία  έχει στόχο να υπενθυμίζει  σε όλους εμάς να  εστιάσουμε  την προσοχή μας  στα δικαιώματα αλλά και στις  δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία. Ειδικότερα στοχεύει στην  ευαισθητοποίηση,την  κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και στην  κινητοποίηση για υποστήριξη και ευημερία των ατόμων με  ειδικές ανάγκες.

Για να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές μας στο σχολείο μας θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω δράσεις: 1) Ανάγνωση  λογοτεχνικών κειμένων που έχουν ήρωες παιδιά  με ειδικές ανάγκες,όπως α) Η  Παναγία των Παρισίων,β) Ο εγωιστής  γίγαντας  γ)Η πεντάμορφη και το τέρας  δ)Μυθολογία ,ο Ηφαιστος κ.α.

2)Προβολή της  ταινίας : H  Παναγία των Παρισίων.   Θα ακολουθήσει  διάλογος σχετικός με το θέμα.

SAM_0262 SAM_0264