ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΙΕΡΗ ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ

eisodos

Την Τετάρτη 23Μαρτίου 2022 οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την πρωτεύουσα του νομού μας, την Ιερή Πόλη του Μεσολογγίου, το μέρος που με τη θυσία των κατοίκων του έγινε γνωστό σε όλο τον κόσμο, βοηθώντας καταλυτικά στην εξέλιξη του αγώνα και εν τέλει στην απελευθέρωση της Ελλάδας μας.

IMG 20220323 105418

Ο εξαίρετος ξεναγός μας, κ.Γεώργιος Αποστολάκος, μας ταξίδεψε πίσω στο χρόνο…Εκεί, μέσα στον Κήπο των Ηρώων βρεθήκαμε κι εμείς ανάμεσα στους πολιορκημένους, νιώθοντας την αγωνία, την απελπισία αλλά και τον ασταμάτητο πόθο τους για την ελευθερία.

Στη Δημοτική Πινακοθήκη ζωντάνεψαν μπροστά μας οι σκηνές της Εξόδου, τόσο, που ακούσαμε σχεδόν τον αχό της μάχης και τις κραυγές των εξοδούχων.

f1 f2 f3

Ήταν η πρώτη μας εκδρομή μετά από δύο χρόνια και όλοι νιώθαμε πολύ χαρούμενοι γιατί πλέον έχουμε μάθει να εκτιμούμε πράγματα που κάποτε θεωρούσαμε δεδομένα.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που πρόσφερε τα χρήματα για τον ξεναγό μας και που πάντα στηρίζει κάθε εκδήλωση του Σχολείου μας.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 2021-22

Ε Ν Η Μ Ε Ρ Ω Σ Η

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι η έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα γίνει τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021.

Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 9:00 στο προαύλιο του σχολείου.

Μετά τον αγιασμό θα γίνει ενημέρωση των μαθητών για τα προβλεπόμενα μέτρα προστασίας (μάσκες, self test κλπ) και διανομή βιβλίων.

ΠΡΟΣΟΧΗ

• Οι μαθητές των Α΄, Β΄ και Γ-Δ΄ τάξεων θα μπαίνουν στο σχολείο από την κεντρική είσοδο και θα αποχωρούν από εκεί.
  • Οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων θα χρησιμοποιούν την πόρτα στο γήπεδο του μπάσκετ κατά την είσοδο και έξοδό τους από το σχολείο.
  • Οι γονείς και οι κηδεμόνες δεν επιτρέπεται να εισέλθουν στο προαύλιο του σχολείου.

Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου

ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-22

Ενόψει της δια ζώσης λειτουργίας των σχολείων από τη Δευτέρα 13-9-2021, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα και οι μαθητές/τριες προσέρχονται με την επίδειξη βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (selftest) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

Στην περίπτωση που μαθητής δεν επιδείξει τη βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος, δεν θα γίνεται δεκτός στο σχολείο.

Θα πρέπει επίσης να σας επισημάνουμε ότι η χρήση της μάσκας σε όλους τους χώρους του σχολείου παραμένει υποχρεωτική ανεξάρτητα από τη χρήση των αυτοδιαγνωστικών ελέγχων.

Διακοπή μαθημάτων λόγω έκτακτων συνθηκων

Με απόφαση του περιφερειαρχη Δυτικής Ελλάδας  δε θα γίνουν μαθήματα αύριο, Παρασκευή 18/9/2020, στα σχολεία όλων των βαθμιδων των ΠΕ της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας.

ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι η έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα γίνει τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο στις 8:15. Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στις 10:30 στο προαύλιο του σχολείου. Μετά το τέλος του αγιασμού οι μαθητές θα αποχωρήσουν.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

•  Οι μαθητές των Α΄, Β΄ και Ε΄ τάξεων θα μπαίνουν στο σχολείο από την κεντρική είσοδο και θα αποχωρούν από εκεί.
  • Οι μαθητές των Γ΄, Δ΄ και ΣΤ΄ τάξεων θα χρησιμοποιούν την πόρτα στο γήπεδο του μπάσκετ κατά την είσοδο και έξοδό τους από το σχολείο.
  • Όλοι οι μαθητές είναι υποχρεωμένοι να φέρουν μαζί τους προστατευτική μάσκα την οποία θα φορέσουν όταν εισέλθουν στις αίθουσες.
  •  Καλό θα ήταν  να έχουν μαζί τους και τη σάκα τους για να παραλάβουν τα βιβλία τους.
  •  Οι γονείς και οι κηδεμόνες δεν επιτρέπεται να εισέλθουν στο προαύλιο του σχολείου.

Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Η νέα σχολική χρονιά ξεκινά και σίγουρα θα είναι διαφορετική από τις προηγούμενες. Με λίγη καλή θέληση και ακολουθώντας τις οδηγίες του Υπουργείου όλα θα πάνε καλά και θα τα καταφέρουμε! Διαβάστε προσεχτικά λοιπόν ό,τι έχει σχέση με την ασφάλεια των μαθητών μας και των οικογενειών τους για να επιστρέψουμε όλοι προετοιμασμένοι στα θρανία.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!

Η τσάντα στο σχολείο

Αγαπητοί γονείς,

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σας ενημερώνει ότι, σύμφωνα με την υπ΄αρ.πρωτ. 217785/Δ1/18-12-2018 (ΦΕΚ 6014Β/2018 και ΦΕΚ 56Β/2019) υπουργική απόφαση με θέμα: «Παραμονή των διδακτικών βιβλίων στο Δημοτικό Σχολείο για τουλάχιστον δύο (2) Σαββατοκύριακα το μήνα»,  αποφάσισε η εφαρμογή του μέτρου αυτού να πραγματοποιείται κάθε πρώτο και τρίτο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα και συγκεκριμένα τις παρακάτω ημερομηνίες:

4  &  18 Οκτωβρίου 2019

1  &  15  Νοεμβρίου 2019

6 & 20 Δεκεμβρίου 2019

17   Ιανουαρίου 2020

7  &  21 Φεβρουαρίου 2020

6  & 20  Μαρτίου 2020

3  Απριλίου 2020

15  Μαΐου 2020

5  Ιουνίου 2020

Για το λόγο αυτό  σε καμία περίπτωση δεν ανατίθενται εργασίες και δεν προγραμματίζονται γραπτές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά το Σαββατοκύριακο που υλοποιείται η δράση αυτή.

ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΑΣ ΓΗΠΕΔΟ

Η έναρξη της  σχολικής χρονιάς μας επιφύλασσε μία έκπληξη: το καινούριο γήπεδο μπάσκετ!

Ένα στολίδι για το σχολείο μας που ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους.