16-24 ΝΟΕΜ. ΕΥΡΩΠΑϊΚΗ ΕΒΔΟΜ.ΜΕΙΩΣΗΣ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι η εβδομάδα 16-24 Νοεμβρίου έχει οριστεί ως ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ  ΕΒΔΟΜΑΔΑ  ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ.  Η  πρωτοβουλία αυτή  ξεκίνησε το  2009 με σκοπό την  ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση του κοινού για την αξία της ελάττωσης του όγκου των απορριμάτων.Σε διάφορες  ευρωπαικές  χώρες διοργανώνονται εκδηλώσεις με στόχο να πληροφορηθούν οι πολίτες για τους τρόπους που μπορεί κάποιος να μειώσει τα απορρίμματα  που παράγει στο σπίτι και στο χώρο της δουλειάς.Ευαισθητοποιήσαμε τους μικρούς μαθητές διαβάζοντάς τους το παραμύθι της Ζωής Βαλάση <<Η  Χρυσομαλλούσα>> Η βασική  ιδέα του παραμυθιού είναι ολοζώντανη μέσα στο πέρασμα των αιώνων…..Όποιος σέβεται και προστατεύει τη φύση κερδίζει το δικαίωμα να νοιώθει μέρος της, να συμμέτεχει στη ζωτικότητά της και να αντλεί απ αυτήν πλούτη και ευτυχία.Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων ενημερώνονται για το θέμα,κάνουν προτάσεις και θα συμμετάσχουν σε διαγωνισμό γελοιογραφίας της HELMEPA.

Η ΑΦΙΣΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΕ Η HELMEPA ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ .
Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΡΥΔΗ   ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΧΡΥΣΟΜΑΛΛΟΥΣΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ.
Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΡΥΔΗ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΧΡΥΣΟΜΑΛΛΟΥΣΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ.
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ

ΚΑΛΛΙΕΡΓΩΝΤΑΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

Τη Δευτέρα 28/1/2013 στο χώρο του Δημοτ. Σχ. Αγίου Νικολάου θα πραγματοποιηθεί απο τον κ. Λουκίδη (Ψυχολόγο στο Κέντρο Πρόληψης του Αγρινίου) ομιλία με θέμα “Καλλιεργώντας τα όρια στη συμπεριφορά των παιδιών”

ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ