Αρχείο για "13 Αυγούστου 2019"

Κυκλοφοριακή Αγωγή

Στις 28 Ιανουαρίου του 2019 οι αστυνομικοί του Αστυνομικού Τμήματος Αριδαίας επισκέφτηκαν τη σχολική μας μονάδα, προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές/τριες μας για τον τρόπο που πρέπει να συμπεριφέρονται ως πεζοί, ως επιβάτες και ως ποδηλάτες για να απολαμβάνουν  τη βόλτα τους χωρίς κινδύνους. Ήταν ένα βιωματικό μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής, στα πλαίσια των μαθημάτων κυκλοφοριακής αγωγής που πραγματοποιούνται στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης.

Στοματική Υγιεινή

Την Παρασκευή στις 1 Μαρτίου 2019 οδοντίατροι του Κέντρου Υγείας Αριδαίας επισκέφτηκαν τη σχολική μας μονάδα, ενημερώνοντας τους μαθητές για τη στοματική υγιεινή και τον σωστό τρόπο βουρτσίσματος  των δοντιών. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν προληπτική οδοντιατρική εξέταση στους μαθητές/τριες των Α και Β τάξεων.

Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Όλοι οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στην πόλη της Αριδαίας στις 8 Φεβρουαρίου 2019.  Ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου (παλαιός σιδηροδρομικός σταθμός από όπου περνούσε το τρένο της Καρατζόβας), θαυμάζοντας τα απολιθώματα που βρέθηκαν στην περιοχή της Αλμωπίας. Έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα απολιθώματα της αρκούδας των σπηλαίων. Στον ίδιο χώρο φιλοξενείται επίσης και έκθεση φωτογραφίας με φυτά της περιοχής, καθώς και ορυκτά και πετρώματα από διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Κοπή Βασιλόπιτας

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων μας εύχεται ¨ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ¨

Γιορτή Χριστουγέννων

Στις 21 Δεκεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε η γιορτή των Χριστουγέννων και στα δύο διδακτήρια. Οι μαθητές των Α,Γ_Δ τάξεων παρουσίασαν παραδοσιακά κάλαντα από όλη την Ελλάδα, όπου έπαιξαν οι μαθητές/τριες ποντιακή λύρα και νταούλι. Οι μαθητές/τριες των Β,Ε-ΣΤ τάξεων τόνισαν τις αξίες της ζωής που πρέπει  να  υιοθετούν οι άνθρωποι και να μην ξεχνούν τούτες τις άγιες μέρες.

Παρουσίαση Βιβλίου

Τη Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του βιβλίου με τίτλο¨Ο Θόδωρον και το Προσφυγόπουλο ¨ από τον συγγραφέα του βιβλίου, Κοσμά Τσίναλη. Η παρουσίαση πραγματεύτηκε έννοιες όπως η προσφυγιά , η φιλία, η αγάπη για τη μουσική και τον χορό. Αναδεικνύοντας για ακόμα μία φορά ότι αυτά που ενώνουν τους ανθρώπους είναι περισσότερα από αυτά που τους χωρίζουν.

Γιορτή της 28ης Οκτωβρίου

Οι μικροί μαθητές/τριες μας παρέδωσαν μαθήματα Ιστορίας στους συμμαθητές/τριες τους και στους γονείς- κηδεμόνες τους. Τους θύμισαν τα ιστορικά γεγονότα με ομιλίες, θεατρικά δρώμενα, ποιήματα, τραγούδια και καταχειροκροτήθηκαν από τους συγκινημένους θεατές. Ο μουσικός μας συνόδευσε τους μαθητές με ακορντεόν και αρμόνιο, προσδίδοντας παλμό και ζωντάνια στη γιορτή.