• Αύγουστος 2019

• Σαν σήμερα

1. 25/08/1914: Παραιτείται από την πρωθυπουργία ο Ελευθέριος Βενιζέλος. Διχασμός στην Ελλάδα.

• Σκακιστική άσκηση

Κάνοντας τη μάθηση τέχνη

Κάνοντας τη μάθηση τέχνη οι μαθητές των Β, Ε και ΣΤ τάξεων, σε μια προσπάθεια οργάνωσης, λειτουργίας και αξιοποίησης της σχολικής βιβλιοθήκης, καλλιέργησαν τη Φιλαναγνωσία και τη μεταφορά του γραπτού λόγου σε βιωματική έκφραση και δημιουργία. Αξιοποίησαν τις υποκριτικές και συνάμα τις χειραπτικές ικανότητες τους. Κλήθηκαν να διαβάσουν λογοτεχνικά βιβλία, παραμύθια, θεατρικά έργα, βιβλία χειροτεχνίας προκειμένου να δημιουργήσουν το δικό τους έργο και να συμμετάσχουν σε θεατρικά δρώμενα, δίνοντας έμφαση σε προβλήματα που απασχολούν το κοινωνικό γίγνεσθαι. Οι μικρότεροι εικονογράφησαν το βιβλιο «Παραμύθι Χωρίς Όνομα» της Πηνελόπης Δέλτα μεταφέροντας τα διαχρονικά μηνύματα που τους εντυπωσίασαν.

Γάλα Ποιότητα Ζωής

Κατά τη διάρκεια της χρονιάς στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης οι μαθητές/τριες των Α,Γ-Δ τάξεων εκπόνησαν το πρόγραμμα με θέμα: Γάλα Ποιότητα Ζωής. Ασχολήθηκαν με τη διατροφική αξία του γάλακτος και των παραγώγων του, υλοποιώντας δραστηριότητες ευχάριστες και ταυτόχρονα επιμορφωτικές. Έμαθαν διασκεδάζοντας, καθώς παρασκεύασαν διάφορα προϊόντα χρησιμοποιώντας ως πρώτη ύλη το γάλα.

Το Μποστανάκι μας

Με σποράκια βγάλαμε τα δικά μας φυτά τα οποία στη συνέχεια τα μεταφυτέψαμε και συλλέξαμε τους καρπούς όπως ρεπάνια, μπιζέλια, πατάτες, σπανάκι. Με τα αρωματικά φυτά μας, στολίσαμε το σχολείο μας την ημέρα της καλοκαιρινής γιορτής και το καλοκαίρι τα σπίτια μας.

Έκθεση Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας

Την Παρασκευή στις 10 Μαΐου  2019 πραγματοποιήθηκε στον αύλειο χώρο του Δημαρχείου της Αριδαίας, Έκθεση Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας για τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αλμωπίας, που συνδιοργάνωσαν το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστήμων (Ε.Κ.Φ.Ε.) Πέλλας, το 3ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας και η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας. Οι μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας, συμμετείχαν σ’ αυτή την πρωτόγνωρη εμπειρία με ιδιαίτερη χαρά, καθώς παρουσίασαν στο κοινό, χωρισμένοι σε ομάδες, πειράματα Σύνθεσης και Ανάλυσης του Φωτός, Ατμοσφαιρικής Πίεσης και τη Λειτουργία της Ατμομηχανής.

Επιμόρφωση Γονέων

Ο κύριος Τραμποσίνης Χρήστος ψυχολόγος του Κέντρου Πρόληψης ¨ΟΡΑΜΑ» ενημέρωσε τους γονείς κηδεμόνες των μαθητών/τριων για τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.Ένα μήνα πριν   είχε προηγηθεί αντίστοιχη ενημέρωση στους μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων.

Κυκλοφοριακή Αγωγή

Στις 28 Ιανουαρίου του 2019 οι αστυνομικοί του Αστυνομικού Τμήματος Αριδαίας επισκέφτηκαν τη σχολική μας μονάδα, προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές/τριες μας για τον τρόπο που πρέπει να συμπεριφέρονται ως πεζοί, ως επιβάτες και ως ποδηλάτες για να απολαμβάνουν  τη βόλτα τους χωρίς κινδύνους. Ήταν ένα βιωματικό μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής, στα πλαίσια των μαθημάτων κυκλοφοριακής αγωγής που πραγματοποιούνται στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης.

Στοματική Υγιεινή

Την Παρασκευή στις 1 Μαρτίου 2019 οδοντίατροι του Κέντρου Υγείας Αριδαίας επισκέφτηκαν τη σχολική μας μονάδα, ενημερώνοντας τους μαθητές για τη στοματική υγιεινή και τον σωστό τρόπο βουρτσίσματος  των δοντιών. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν προληπτική οδοντιατρική εξέταση στους μαθητές/τριες των Α και Β τάξεων.

Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας

Όλοι οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στην πόλη της Αριδαίας στις 8 Φεβρουαρίου 2019.  Ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου (παλαιός σιδηροδρομικός σταθμός από όπου περνούσε το τρένο της Καρατζόβας), θαυμάζοντας τα απολιθώματα που βρέθηκαν στην περιοχή της Αλμωπίας. Έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα απολιθώματα της αρκούδας των σπηλαίων. Στον ίδιο χώρο φιλοξενείται επίσης και έκθεση φωτογραφίας με φυτά της περιοχής, καθώς και ορυκτά και πετρώματα από διάφορα μέρη της Ελλάδας.

Κοπή Βασιλόπιτας

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων μας εύχεται ¨ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ¨

Γιορτή Χριστουγέννων

Στις 21 Δεκεμβρίου 2018 πραγματοποιήθηκε η γιορτή των Χριστουγέννων και στα δύο διδακτήρια. Οι μαθητές των Α,Γ_Δ τάξεων παρουσίασαν παραδοσιακά κάλαντα από όλη την Ελλάδα, όπου έπαιξαν οι μαθητές/τριες ποντιακή λύρα και νταούλι. Οι μαθητές/τριες των Β,Ε-ΣΤ τάξεων τόνισαν τις αξίες της ζωής που πρέπει  να  υιοθετούν οι άνθρωποι και να μην ξεχνούν τούτες τις άγιες μέρες.