IMG 20240415 150207

«Συμμετοχή στο πρόγραμμα Αθλητική, Ολυμπιακή, Παραολυμπιακή Παιδεία, Ιστορία & Αξίες ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΙΚΕΛΑΣ»

Στα πλαίσια της συμμετοχής του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Τήνου στο αθλητικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. «Αθλητική, Ολυμπιακή, Παραολυμπιακή Παιδεία, Ιστορία & Αξίες ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΙΚΕΛΑΣ» πραγματοποιήθηκαν οι από κοινού παρακάτω δραστηριότητες:

• Γίναμε μικροί ερευνητές της Ολυμπιακής μας Ιστορίας. Μέσα από εποπτικό υλικό γνωρίσαμε την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων , τον Δημήτριο Βικέλα, ποιος ήταν, τι σημαντικό κατάφερε για την Ελλάδα και πότε έγινε.
  • Παρακολουθήσαμε εκπαιδευτικά βίντεο τα οποία παρουσιάζουν τα ολυμπιακά αθλήματα.
  • Τα παιδιά ζωγράφισαν το αγαπημένο τους ολυμπιακό άθλημα και το παρουσίασαν στους συμμαθητές τους.

1712924971247

• Παίξαμε “παντομίμα” με τα ολυμπιακά αθλήματα και προσπαθήσαμε να μαντέψουμε ποιο ολυμπιακό άθλημα είναι.
  • Κατανοώντας τον σεβασμό στη διαφορετικότητα καθώς ο αθλητισμός αφορά όλους χωρίς καμία διάκριση, παρουσιάσαμε στα παιδιά ένα Παραολυμπιακό άθλημα.
  • Τέλος, πραγματοποιήσαμε “Σκυταλοδρομία νερού και Κοτινοδρομία” κρατώντας και μεταφέροντας μεταξύ τους (περπατώντας ή τρέχοντας) ένα ποτήρι νερό και ένα κλαδί ελιάς μεταλαμπαδεύοντας τις πανανθρώπινες αξίες του Αθλητισμού και στέλνοντας παράλληλα ένα σπουδαίο μήνυμα για την κλιματική αλλαγή και την προστασία του περιβάλλοντος μέσα από τον αθλητισμό.

photo output