28η Οκτωβρίου

Γιορτή και παρέλαση για την 28η Οκτωβρίου 1940

Οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Πύργου Τήνου τίμησαν την εθνική επέτειο και τους ήρωες της 28ης Οκτωβρίου 1940. Τους ήρωες που έδωσαν τη ζωή τους για να υπερασπιστούν την πατρίδα και την ελευθερία μας. Διδάσκοντας έτσι στους μικρότερους και υπενθυμίζοντας στους μεγαλύτερους, μέσα από την αυτοθυσία τους, το χρέος μας ως άτομα αλλά και ως λαός απέναντι στις επόμενες γενιές, για τη διαφύλαξη του υπέρτατου αγαθού της ελευθερίας.

Πριν την ημέρα της εθνικής επετείου συζητήσαμε με τα παιδιά για την 28η Οκτωβρίου 1940, είδαμε σχετικά βίντεο και κάναμε κατασκευές. Δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στο γεγονός του τορπιλισμού του πολεμικού πλοίου «Έλλη» στις 15 Αυγούστου 1940, καθώς συνέβη στο δικό μας νησί, την Τήνο.

Την ημέρα της 28ης Οκτωβρίου μαζί με τους μαθητές μας κάναμε παρέλαση μέσα στα σοκάκια του χωριού του Πύργου, περάσαμε από την κεντρική πλατεία του χωριού και φτάσαμε στην εκκλησία του Αγίου Νικολάου όπου παρακολουθήσαμε τη λειτουργία της εκκλησίας. Έπειτα, παρελάσαμε μέχρι την πλατεία απέναντι από την κεντρική είσοδο του χωριού, όπου έγινε κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο και πραγματοποιήθηκε η σχολική μας γιορτή με ποιήματα και τραγούδια για την 28η Οκτωβρίου.

28η Οκτωβρίου 28η Οκτωβρίου 28η Οκτωβρίου
28η Οκτωβρίου "Έλλη" 1940