Χωρίς τίτλο

Εγγραφές μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025!!

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες!

Σας γνωρίζουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν φέτος από 1 έως 20 Μαρτίου. Σας επισημαίνουμε ότι τη σχολική χρονιά  στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως 31-12-2018.

Tα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1/6- 4-2016). *Σύμφωνα με τις παρ.9,10 και 11, του αρ.7, του ΠΔ 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/1-8-2017, οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α΄ τάξη με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο.

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας.

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

(Τη Βεβαίωση θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο που φοιτά το παιδί σας)

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Οι Διευθυντές/τριες και οι Προϊστάμενοι/ες των Δημοτικών Σχολείων κάνουν δεκτές όλες ανεξαιρέτως τις αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. 118139/Δ1/9-9-2020 Υ.Α.(Β 3838).

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ

1. Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται από 1 έως 20 Μαρτίου 2023 και ώρα 13:00 – 13:30.
  2. Πρέπει να έχετε απαραιτήτως μαζί σας όλα τα δικαιολογητικά για την εγγραφή του  παιδιού, όπως είναι αναρτημένα και στο παρόν pdf .

Η Προϊσταμένη του Δημοτικού
Σχολείου Πύργου Τήνου