ΑΦΙΣΑ ΑΠΛΩΝΩ ΕΥΤΥΧΙΑ

Απλώνω ευτυχία – Οι κηπουροί της Ευτυχίας στον Πύργο Τήνου!

Με μεγάλη μας χαρά σας προσκαλούμε την Κυριακή 14/4 και ώρα 12:00 στην πλατεία του Πύργου να απλώσουμε όλοι μαζί «την μπουγάδα της ΕΥΤΥΧΙΑΣ» και να ενισχύσουμε τον Σύλλογο Γονέων με Νεοπλασματική Ασθένεια ΦΛΟΓΑ!

Ακόμη θα πραγματοποιηθεί δωρεάν εργαστήριο κηπουρικής για όλους και bazaar φυτών με τίτλο «Οι κηπουροί της Ευτυχίας»!

Τι είναι όμως το ‘’Άπλωμα της Ευτυχίας’’;  Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων για την καλλιέργεια της αλληλεγγύης, του εθελοντισμού και της ευαισθητοποίησης των παιδιών αλλά και της ευρύτερης κοινότητας, οι μαθητές μας αποτύπωσαν με λόγια και σχέδια τι αποτελεί για το καθένα ευτυχία.

Στις 14/04/2024, «η μπουγάδα της ΕΥΤΥΧΙΑΣ» θα απλωθεί σε σχοινιά στην πλατεία του Πύργου με στόχο να συνδράμουμε στο να ανάψει μέσα σε όσους δουν τις φανελίτσες το φως που θα τους βοηθήσει να διακρίνουν ότι η ευτυχία είναι στα απλά και καθημερινά της ζωής.  Σε αυτά που βρίσκονται γύρω μας – κοντά μας.  Μέσα από τις φανέλες μας θα δώσουμε ιδέες για το πού μπορεί να βρει κανείς την Ευτυχία. Στόχος μας είναι να μαζευτούν πολλές: δεκάδες, εκατοντάδες, χιλιάδες που θα ανάψουν αυτή τη φλόγα.

Τα παιδιά και οι ενήλικες θα μαζέψουν χρήματα και όλες οι εισφορές τους θα συμβάλουν στην ενίσχυσή του Συλλόγου Γονέων με Νεοπλασματική ασθένεια ΦΛΟΓΑ ( https://www.floga.org.gr/)

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η βραβευμένη αυτή δράση έχει πραγματοποιηθεί με μεγάλη επιτυχία σε πολλά σχολεία της  Ελλάδας και της Κύπρου και εμείς καλούμαστε να συνεχίσουμε την «αλυσίδα ευτυχίας». ώστε η φλόγα της καρδιάς να δυναμώσει για τα καλά.

Ενώνουμε δυνάμεις για ένα καλύτερο κόσμο!

Η διοργάνωση θα γίνει με τη συνεργασία των σχολείων του Πύργου (Δημοτικό-Νηπιαγωγείο), του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Πύργου και θα συμμετέχουν μαζί μας το σύνολο των Νηπιαγωγείων του νησιού!!!

Σας περιμένουμε όλους!!