Αρχείο ημέρας 26 Απριλίου 2024

ΕΥΧΕΣ ΑΠΟ ΤΗ Γ΄ ΤΑΞΗ

ΓΓΓ

Καλή Ανάσταση ! Καλό Πάσχα! Από τους μαθητές και τη δασκάλα της Γ΄ τάξης.

Η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΤΩΝ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΩΝ

MISSION X:DO A SPACEWALK

Αποστολή Χ: Εκτελέστε την “αρκούδα που σέρνεται” και το “περπάτημα σαν κάβουρας” για να αυξήσετε τη μυϊκή δύναμη και να βελτιώσετε το συντονισμό του άνω και του κάτω μέρους του σώματος

Σε ένα περιβάλλον μειωμένης βαρύτητας, οι αστροναύτες δεν μπορούν να περπατήσουν όπως στη Γη. Αντ’ αυτού, συντονίζουν τα χέρια και τα πόδια τους, για να τραβούν και να σπρώχνουν τον εαυτό τους από το ένα μέρος στο άλλο. Είτε μέσα σε ένα διαστημικό όχημα, είτε έξω από αυτό, κάνοντας Extra Vehicular Activities, οι ισχυροί μύες και ο συντονισμός, βοηθούν τους αστροναύτες να κινούνται στο διάστημα. Για άλλη μια φορά, “οι μικροί αστροναύτες” του Νηπιαγωγείου και οι “αστροδύτες” της Ε΄τάξης και οι “φεγγαρόλουστοι” της Στ΄ τάξης του σχολείου μας, προπονήθηκαν μαζί, για να φέρουν σε πέρας την αποστολή τους για το φεγγάρι, αποκτώντας δύναμη, συντονισμό, κινητικότητα, επιδεξιότητα και ευελιξία. Προπονήτρια ήταν η εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής, η κα Καραμαλίγκα Ευαγγελία.

Μ ΜΙ

MISSION X-CREW STRENGTH TRAINING

ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΠΛΗΡΩΜΑΤΟΣ

Αποστολή Χ: Εκτελέστε καταλήψεις με το βάρος του σώματος και κάμψεις-push-ups, για να αναπτύξετε τη δύναμη των μυών και των οστών του άνω και κάτω μέρους του σώματος.

Οι αστροναύτες πρέπει να εκτελούν σωματικές εργασίες στο διάστημα, που απαιτούν ισχυρούς μύες και οστά. Σε ένα περιβάλλον μειωμένης βαρύτητας, οι μύες και τα οστά μπορεί να εξασθενήσουν, οπότε οι αστροναύτες πρέπει να προετοιμάζονται με προπόνηση δύναμης. Συνεργάζονται με ειδικούς σε θέματα δύναμης και φυσικής κατάστασης στη Γη και συνεχίζουν να εργάζονται στο διάστημα, για να διατηρήσουν τους μυς και τα οστά τους δυνατά, για τις εξερευνητικές αποστολές και τις δραστηριότητες ανακάλυψης. Έτσι, οι “μικροί αστροναύτες” του Νηπιαγωγείου, μαζί με τους «αστροδύτες» της Ε’ τάξης και οι “φεγγαρόλουστοι” της Στ΄ τάξης του σχολείου μας με προπονήτρια, την εκπαιδευτικό φυσικής αγωγής, κα Καραμαλίγκα Ευαγγελία, εξασκήθηκαν στη δύναμη, την ισορροπία, την αντοχή και την ομαδική εργασία.

μισιονν μισσσ μισσσο

MISSION X:AGILITY ASTRO-COURSE

Αποστολή Χ: Ισορροπία, Ευκινησία, Χωρική αντίληψη, Πλευρικότητα, Κατευθυντικότητα

Όταν οι αστροναύτες πηγαίνουν στο διάστημα και επιστρέφουν στη Γη, αντιμετωπίζουν προκλήσεις με την ισορροπία και τον έλεγχο του σώματος, λόγω των αλλαγών στη βαρύτητα. Το μάθημα ευκινησίας χρησιμοποιείται για τη μέτρηση της ισορροπίας, της δεξιότητας κίνησης των ποδιών και της ευκινησίας, ως απάντηση στις αλλαγές της βαρύτητας. Έτσι, τον ρόλο του “προπονητή” των μικρών αστροναυτών, ανέλαβε η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του Δημοτικού σχολείου, η κα Καραμαλίγκα Ευαγγελία. Μαζί με τους “μικρούς αστροναύτες εν δράση”, του Νηπιαγωγείου, προπονήθηκαν στην ευκινησία, την ισορροπία και την χωρική αντίληψη και οι “αστροδύτες” της Ε’ τάξης και οι “φεγγαρόλουστοι” της Στ΄ τάξης του σχολείου μας

μμμμμ μμτη μξμμμμ

Ευχαριστούμε θερμά τις εκπαιδευτικούς του Νηπιαγωγείου, κα Μπάτσιου Κυριακή και κα Θεοδωροπούλου Στυλιανή για τη συνεργασία.

ΛΑΖΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑΘΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

Με αφορμή το επετειακό μάθημα της γλώσσας της Α΄τάξης με τίτλο “Πασχαλινό – πασχαλινά κουλούρια” φτιάξαμε Λαζαράκια, με τη βοήθεια των μαμάδων, και καλαθάκια.

λα λαζα λαζαακ λαζαακι λαζαρ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ Κ . Υ.

Χθες, ημέρα Πέμπτη, το σχολείο μας επισκέφτηκε οδοντίατρος από το Κέντρο Υγείας Αριδαίας για οδοντιατρικό έλεγχο και ενημέρωση των παιδιών των τάξεων Α΄και Β΄.

για

Το έθιμο “egg hunt”

Οι μέρες του Πάσχα πλησιάζουν κι αποφασίσαμε να οργανώσουμε ένα έθιμο άλλων χωρών, το γνωστό  “egg hunt”. Οι εκπαιδευτικοί έκρυψαν δεκάδες πασχαλινά αυγουλάκια στην αυλή του σχολείου και τα παιδιά ξεχύθηκαν να τα βρουν. Στο τέλος απόλαυσαν τα κεράσματά τους και αντάλλαξαν ευχές για “Καλό Πάσχα”!

e egg eggggg eggh εγ εγγ εγγγ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΑΓΙΟΥ ΙΛΑΡΙΩΝΟΣ

Οι μαθητές των Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων του σχολείου μας, με τη συνοδεία εκπαιδευτικών, επισκέφτηκαν την Παρασκευή 19/4 την Ιερά Μονή Αγίου Ιλαρίωνος του χωριού μας. Οι μοναχές δέχτηκαν με χαρά τα παιδιά και τους μίλησαν για τον βίο, τα θαύματα του Αγίου και την ιστορία του μοναστηριού.

μον 1 λαζ 1

“Έθιμα και παραδοσιακές συνταγές των Προμάχων”

Ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα “Έθιμα και παραδοσιακές συνταγές των Προμάχων”, που ανέλαβαν οι τάξεις Α΄και Δ΄ με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς Άννα Τουρλάκη και Δήμητρα Ασαλέα αντίστοιχα, με την παρασκευή τσουρεκιών εν όψει του Πάσχα. Ευχαριστούμε τις μητέρες για την πολύτιμη βοήθειά τους!

τσ