BKS.0121249

Στον ζεστό χώρο της βιβλιοθήκης μας πραγματοποιήθηκε η μεγαλόφωνη ανάγνωση του βιβλίου “Η Χώρα χωρίς γάτες” του Ευγ. Τριβιζά από τον υπεύθυνο της σχολικής μας βιβλιοθήκης εκπαιδευτικό κ. Μανόλη Μαργωμένο.

Μαθητές και μαθήτριες, με μάτια ορθάνοιχτα και πρόσωπα γεμάτα περιέργεια, αφέθηκαν στην αφήγηση, ταξιδεύοντας στη μακρινή χώρα όπου οι γάτες … είχαν εξαφανιστεί!

Η ζωντανή ανάγνωση του βιβλίου λειτούργησε ως γέφυρα που έφερε τα παιδιά κοντά στον κόσμο της λογοτεχνίας. Η μελωδική φωνή του αφηγητή, οι ερμηνείες των χαρακτήρων και η ζωντανή εικονογράφηση δημιούργησαν μια ονειρική ατμόσφαιρα, γεμάτη εικόνες, συναισθήματα και γέλιο.

Πέρα από μια απλή ανάγνωση, η δράση λειτούργησε πολλαπλά:

• Καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας: Η ζωντανή αφήγηση γέννησε στα παιδιά την αγάπη για τα βιβλία και τόνωσε το ενδιαφέρον τους για τον κόσμο της λογοτεχνίας.
  • Ανάπτυξη της φαντασίας: Η ακουστική εμπειρία βοήθησε τα παιδιά να οραματιστούν τους χαρακτήρες, τα τοπία και τις περιπέτειες του βιβλίου, τροφοδοτώντας την δημιουργική τους σκέψη.
  • Ενίσχυση της λεξιλογικής και γραμματικής ικανότητας: Η έκθεση σε πλούσιο λεξιλόγιο και σωστές γραμματικές δομές λειτούργησε ωφέλιμα για την γλωσσική ανάπτυξη των παιδιών.
  • Γνωριμία με τον συγγραφέα: Η ανάγνωση του βιβλίου αποτέλεσε αφορμή για να γνωρίσουν τα παιδιά τον σημαντικό συγγραφέα Ευγένιο Τριβιζά και το έργο του.
  • Δημιουργία ομαδικότητας: Η κοινή εμπειρία της αφήγησης έφερε κοντά τα παιδιά, δημιούργησε δεσμούς και ενίσχυσε την ομαδικότητα.

Η πρωτοβουλία του κ. Μαργωμένου να οργανώσει μια τέτοια εκδήλωση αποδεικνύει την αφοσίωσή του στην προώθηση της φιλαναγνωσίας και το ενδιαφέρον του για την παιδεία των μαθητών. Μέσα από αυτές τις πρωτοβουλίες, η βιβλιοθήκη μπορεί να γίνει ένα κέντρο που ενθαρρύνει την ανακάλυψη, τη δημιουργικότητα και την ανάπτυξη πνεύματος κοινότητας μέσω της ανάγνωσης.