Εκδήλωση Χριστουγέννων

Τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μας φέτος προετοίμασαν και παρουσίασαν στις 23 Δεκεμβρίου 2014 οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης, με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, της κυρίας Τζένης Μαγγανάρη και της κυρίας Ελένης Μαγγανιάρη, αντίστοιχα. Τα δύο θεατρικά, που παρουσιάστηκαν σε μια αίθουσα κατάμεστη από γονείς, είχαν ξωτικά, νεράιδες, ήρωες των παραμυθιών, που μας μετέδωσαν το πνεύμα των Χριστουγέννων και δημιούργησαν μια ονειρική ατμόσφαιρα, ανάλογη των γιορτινών τούτων ημερών. Η Κοκκινοσκουφίτσα, η Σταχτοπούτα, ο κακός λύκος, ο πονηρός γάτος, ο Ρούντολφ το ελαφάκι, η βασίλισσα, τα στρουμφάκια, ο εγωιστής γίγαντας, η μάγισσα Φρικαντέλα, ζωντάνεψαν μέσα από τους ρόλους των παιδιών και μας ταξίδεψαν σε κόσμους παραμυθένιους. Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις δασκάλες τους για την όμορφη χριστουγεννιάτικη γιορτή!

Την ίδια μέρα, οι μαθητές της Δ΄ και της ΣΤ΄ τάξης, με τη συνοδεία δασκάλων, επισκέφθηκαν την τοπική κοινότητα και το ΚΑΠΗ Πολυδενδρίου, για τα χριστουγεννιάτικα κάλαντα. Τραγούδησαν παραδοσιακά κάλαντα και ξενόγλωσσα χριστουγεννιάτικα τραγούδια, τα οποία προετοίμασαν με την εκπαιδευτικό Αγγλικών κυρία Λήδα Σάμιτα. Τόσο στο κοινοτικό κατάστημα, όσο και στο ΚΑΠΗ, η αντιπροσωπεία του Σχολείου γνώρισε θερμή υποδοχή από τους εκπροσώπους του Δήμου, της Τοπικής Κοινότητας και από τα μέλη του ΚΑΠΗ. Μετά τα κάλαντα προσφέρθηκαν στους μαθητές χριστουγεννιάτικα εδέσματα. Συγχαρητήρια στα παιδιά και στις δασκάλες τους για την πρωτοβουλία!