Επίσκεψη Αρχιερατικού Επιτρόπου

Σήμερα επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Αρχιερατικός Επίτροπος Αγράφων, πατήρ Ευάγγελος Φεγγούλης, για να μας μεταφέρει τις ευχές του Μητροπολίτη Καρπενησίου κ.κ. Γεωργίου, για καλό καλοκαίρι με υγεία.

IMG b4284238acecbd7e187d74aa8c1fbd56 V

Επίσης έδωσε δωράκια στα παιδιά, γραφική ύλη και χαρτικά και μας είπε δυο λόγια για την σχέση μαθητών – δασκάλων και πόσο σημαντική είναι.

mitropoli

Ευχαριστούμε πολύ! Καλό καλοκαίρι!

Η πυροσβεστική υπηρεσία στο σχολείο μας!

Κατόπιν αιτήματός μας, μας επισκέφτηκε σήμερα κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας με έδρα τη Γρανίτσα.

Ο αξιωματικός κος Γκούρας, ακολουθούμενος από 2 μόνιμους και 2 εποχικούς πυροσβέστες, μας έκανε μια εισαγωγή στα καθήκοντα των πυροσβεστών, την εκπαίδευσή τους και την πυρόσβεση κι έπειτα… περάσαμε στη δράση!

8 2   12

Καταρχήν είδαμε τη στολή ενός πυροσβέστη με το κράνος αλλά και με τη μάσκα.

Επίσης δεν παραλείψαμε να φορέσουμε κι εμείς τα κράνη τους!

Στη συνέχεια είδαμε τη λειτουργία της αντλίας νερού και πόσο μακριά μπορούν να πετάξουν το νερό οι μάνικες.

Έπειτα παρακολουθήσαμε τη διάσωση ενός… παιχνιδιού (ένα αεροπλανάκι από φελιζόλ) το οποίο είχε σκαλώσει στη στέγη του σχολείου και που μας έδωσε την αφορμή να παρακολουθήσουμε πώς γίνεται μια πυρόσβεση σε όροφο.

Ακολούθησε επίδειξη εργαλείων που χρησιμοποιούνται στον απεγκλωβισμό ανθρώπων μέσα από τρακαρισμένα αυτοκίνητα

καθώς και πώς δένεται και μεταφέρεται ένας τραυματίας, καθώς οι πυροσβέστες εκπαιδεύονται και στις πρώτες βοήθειες.

5 2 4 2

Στο τέλος μας αποχαιρέτησαν κι έφυγαν όπως όταν ήρθαν και μας ξάφνιασαν: με τους φάρους και τις σειρήνες σε λειτουργία.

Πραγματικά, ένα μεγάλο ευχαριστώ για την πρωτόγνωρη αυτή εμπειρία που προσφέρατε στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του σχολείου μας. Σας ευχόμαστε καλό και ακίνδυνο καλοκαίρι!

IMG 23cb08dc7af6a7e7839bdddf3e8f6906 V

Σας παραθέτουμε ανακοίνωση της ΔΙ.ΠΥ. Ευρυτανίας για την πρόληψη πρόκλησης πυρκαγιών: