Μεγάλη Τρίτη

Μεγάλη Τρίτη (Μεγάλη Δευτέρα βράδυ):

Την Μεγάλη Τρίτη θυμόμαστε και ζούμε δύο παραβολές:

α) Την παραβολή των δέκα παρθένων (Ματθ. 25,1-13) που μας διδάσκει να είμαστε έτοιμοι και γεμάτοι από πίστη και φιλανθρωπία.

064c82c6 baae 4228 aa04 aa541895bd0a

Διάβασε την παραβολή των Δέκα Παρθένων

β) Την παραβολή των Ταλάντων (Ματθ. 25,14-30), που μας διδάσκει να είμαστε εργατικοί και πρέπει να καλλιεργούμε και να αυξήσουμε τα πνευματικά μας χαρίσματα.

Διάβασε την παραβολή των 10 ταλάντων

Η σημερινή παραμυθοϊστορία:

Έπαινος “Αστέρι της Ευχής”

Αυτή η ανάρτηση άργησε πολύ να γίνει, αλλά περιμέναμε να βγουν τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού για το Αστέρι της ευχής. Ο διαγωνισμός αφορούσε στο να ζωγραφίσουμε το αστέρι με το δικό μας τρόπο.

Η εργασία αυτή έγινε πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων και συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας. Η ιδέα ήταν να χρησιμοποιήσουμε το ίδιο το αστέρι που είχαν αποκτήσει οι μαθητές μας με τη χρηματική συμμετοχή τους στο “Κάνε μια ευχή” Ελλάδος.

Επί τω έργω:

ast1

ast2a

ast2

Και το τελικό αποτέλεσμα με το οποίο συμμετείχαμε στο διαγωνισμό:

ast3

Μπορεί να μην κερδίσαμε στο διαγωνισμό αλλά πήραμε μέρος με όρεξη και συγχαίρουμε πραγματικά αυτά τα αστέρια  που κέρδισαν και είναι αναρτημένα στη σελίδα του “Κάνε μια ευχή”:

Κάνε μια ευχή-διαγωνισμός

Κι εμείς όμως με τη σειρά μας είμαστε ευχαριστημένοι για τον έπαινο που μας στάλθηκε: