Πέμπτη 7/4/2022: Τέταρτη μέρα δράσης για το βιβλίο

Σήμερα ασχοληθήκαμε με τα δικαιώματα του μικρού αναγνώστη όπως τα αναγνώρισε η 1η Αναγνωστική Σύνοδος που πραγματοποιήθηκε στη Βιβλιοχώρα το Φεβρουάριο του 2007 και είναι είναι τα παρακάτω:

Το 1992, ο Γάλλος συγγραφέας Ντανιέλ Πενάκ πρότεινε έναν δεκάλογο για τα “Δικαιώματα του Αναγνώστη”.

Το δικαίωμα να μη διαβάζεις

Το δικαίωμα να προσπερνάς σελίδες

Το δικαίωμα να μην τελειώνεις το βιβλίο

Το δικαίωμα να ξαναδιαβάζεις το βιβλίο

Το δικαίωμα να διαβάζεις οτιδήποτε

Το δικαίωμα να δραπετεύεις από το βιβλίο

Το δικαίωμα να διαβάζεις οπουδήποτε

Το δικαίωμα να ξεφυλλίζεις

Το δικαίωμα να διαβάζεις δυνατά

Το δικαίωμα να μην υπερασπίζεσαι τα αναγνωστικά σου γούστα

Τέλος υπάρχουν τα δικαιώματα του μικρού αναγνώστη όπως τα έθεσε ο Βαγγέλης Ηλιόπουλος, συγγραφέας παιδικών βιβλίων:

podilato98 dikaiomata mikrou anagnosti Hliopoulos 1

Αφού τα συζητήσαμε αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια ομαδική αφίσα με τους λόγους που αγαπάμε το βιβλίο.

Ευχαριστίες

Ευχαριστούμε την οικογένεια των μαθητών μας Γερονίκου Δημήτρη και Αλέξανδρου, που μας παραχώρησαν ένα από τα βιβλία του Ευγένιου Τριβιζά : “Όχι! Δε θα μας μπείτε στη μύτη”,  για τη Σχολική μας Βιβλιοθήκη.