Ευχαριστήρια επιστολή

Μαρ 202413

Με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε και φέτος εορταστική εκδήλωση τηρώντας για ακόμη μία φορά το έθιμο της Τσικνοπέμπτης. Η αυλή του σχολείου μας γέμισε μουσική, χορό και  αστείρευτο κέφι. Μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου έψησαν σουβλάκια και τα πρόσφεραν στους μαθητές με συνοδεία χυμών. Μετά το φαγητό ακολούθησε αποκριάτικος χορός με τη συμμετοχή μαθητών και δασκάλων.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων για την πρωτοβουλία που είχε καθώς και την αρωγή του σε κάθε μας δράση.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Γιορτές| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχαριστήρια επιστολή

23/8/480 π.Χ: Ναυμαχία Αρτεμισίου
    Ο Σπαρτιάτης ναύαρχος Ευρυβιάδης με τον ελληνικό στόλο αναγκάζει σε υποχώρηση τον περσικό στόλο

23/8: Παγκόσμια Ημέρα μνήμης του Δουλεμπορίου και της Κατάργησής του
    Στις 23 Αυγούστου 1791 άρχισε η εξέγερση των μαύρων δούλων στη νήσο Ισπανιόλα της Καραϊβικής (σημερινή Αϊτή και Δομηνικανική Δημοκρατία), που οδήγησε στην κατάργηση του διατλαντικού εμπορίου δούλων. Η επέτειος αυτή από το 1998 εορτάζεται ως μια ευκαιρία για περίσκεψη και μελέτη για τα ιστορικά αίτια, τις μεθόδους και τις συνέπειες αυτής της τραγωδίας για το ανθρώπινο γένος.