Σέβομαι τη διαφορετικότητα λέμε όχι στον σχολικό εκφοβισμό

Μαρ 202221

TapScanner 22 03 2022 08꞉50 page 0001

Με αφορμή την 6η Μαρτίου ημέρα κατά  του Σχολικού Εκφοβισμού οι εκπαιδευτικοί  Βασιλική Βλαχαΐτη, Ρένια Γεωργάτση, Ελένη Μουτσικάπα παρουσίασαν  υλικό του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής στους μαθητές της Ε΄ τάξης και Στ΄2 και ανέπτυξαν δραστηριότητες   σχετικά με τις μορφές που λαμβάνει αλλά και τους τρόπους αντίδρασης και αντιμετώπισης .

Ο εκφοβισμός  που συμβαίνει στο χώρο του σχολείου είναι επιθετική συμπεριφορά εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη. Έχει σοβαρές επιπτώσεις στη ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη των παιδιών και στη διαδικασία της μάθησης. Έχει σοβαρές συνέπειες στο κλίμα του σχολείου, στην επικοινωνία των μελών της σχολικής κοινότητας, στην κοινωνικοποίηση των μαθητών.

Πηγές : https//prosvasimo.iep.edu.gr

https//dipe.lak.sch.gr/sxolikesdrastiriotitesnews/sxolikosekfovismos/EPSYPE-drastiriotitesstintaxi.pdf

Οι μαθητές αποτύπωσαν τον προβληματισμό τους :

1 page 0001 2 page 0001 3 page 0001 4 page 0001 5 page 0001 6 page 0001 8 page 0001 7 page 0001

Γασπερ αλεξανδρος 6

από κάτω από: Γενικά| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σέβομαι τη διαφορετικότητα λέμε όχι στον σχολικό εκφοβισμό

23/8/480 π.Χ: Ναυμαχία Αρτεμισίου
    Ο Σπαρτιάτης ναύαρχος Ευρυβιάδης με τον ελληνικό στόλο αναγκάζει σε υποχώρηση τον περσικό στόλο

23/8: Παγκόσμια Ημέρα μνήμης του Δουλεμπορίου και της Κατάργησής του
    Στις 23 Αυγούστου 1791 άρχισε η εξέγερση των μαύρων δούλων στη νήσο Ισπανιόλα της Καραϊβικής (σημερινή Αϊτή και Δομηνικανική Δημοκρατία), που οδήγησε στην κατάργηση του διατλαντικού εμπορίου δούλων. Η επέτειος αυτή από το 1998 εορτάζεται ως μια ευκαιρία για περίσκεψη και μελέτη για τα ιστορικά αίτια, τις μεθόδους και τις συνέπειες αυτής της τραγωδίας για το ανθρώπινο γένος.