Ιούν 202419

Την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2024 γιορτάσαμε τη λήξη μιας πολύ όμορφης, γεμάτης και χαρούμενης σχολικής χρονιάς. Η γιορτή μας είχε τραγούδι, χορό, και παιχνίδια, ό,τι χρειαζόμασταν για να περάσουμε καλά.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων & η Διευθύντρια του σχολείου μας σας εύχονται ένα ξέγνοιαστο καλοκαίρι! Καλή αντάμωση!

από κάτω από: Γιορτές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Γιορτή λήξης έτους 2023-24

Ιούν 20243

befunky 2024 5 2 16 5 54

από κάτω από: Γενικά, Γιορτές, Εκδηλώσεις | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιορτή λήξης έτους 2023-24

Εκδρομή στις Μυκήνες

Ιούν 20243

Την Παρασκευή 31 Μαΐου πραγματοποιήθηκε η ημερήσια σχολική εκδρομή της Γ τάξης στις Μυκήνες και στο Ναύπλιο. Αρχικά οι μαθητές/τριες με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών της τάξης επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών όπου ξεναγήθηκαν από την αρχαιολόγο ξεναγό κ. Αρμενη Βιβή. Στη συνέχεια ακολούθησε η επίσκεψη στο Ναύπλιο, που μεταξύ άλλων παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ”Τα παιδία παίζει ” στο Μουσείο παιδικής ηλικίας του Ιδρύματος Βασίλη Παπαντωνίου και περπάτησαν στα στενά της παλιάς πόλης. Η εκδρομή ολοκληρώθηκε με την επιστροφή στο σχολείο και το σύνολο των συμμετεχόντων να έχουν ευχαριστηθεί την όμορφη μέρα.

από κάτω από: Γενικά | με ετικέτα  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκδρομή στις Μυκήνες

Αιτήσεις Ολοήμερου Προγράμματος

Μάι 202421

ΔΗΜ_ΑΙΤΗΣΗ_ΔΗΛΩΣΗ ΟΛ (1)

ΔΗΜ_ΑΙΤ_ΔΗΛ_ΔΙΕΥΡ (1)

Όσοι ενδιαφέρονται  για νέα εγγραφή στο Ολοήμερο ή επιθυμούν διαφορετική ώρα αποχώρησης από αυτήν που αναγράφεται στην αίτηση, ας επικοινωνήσουν με τη διεύθυνση του σχολείου.  Οι μαθητές/τριες που έχουν πάρει ήδη αίτηση να την επιστρέψουν μέχρι την Παρασκευή 24/5.

Εκ της διευθύνσεως

από κάτω από: Ανακοινώσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αιτήσεις Ολοήμερου Προγράμματος

Εκπαιδευτικός περίπατος

Μάι 202415

Από την εκδρομή της Γ τάξης στη λιμνοθάλασσα του Γέρακα στο πλαίσιο του προγράμματος ” Η λιμνοθάλασσα του Γέρακα” με το ΚΕΠΕΑ Μολάων

Τα παιδιά ανακάλυψαν την βιοποικιλότητα της λιμνοθάλασσας μέσα από ευχάριστες και καλά σχεδιασμένες δραστηριότητες που είχε οργανώσει το Κεπεα.

από κάτω από: Γενικά, Εκπαιδευτικά προγράμματα | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτικός περίπατος

Μάι 20244

Photo 1714841638722

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Μάι 20243

Οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, πραγματοποίησαν ημερήσια εκδρομή στην Καλαμάτα στις 23/4 ημέρα Τρίτη όπου επισκέφτηκαν το αγρόκτημα φυσικής- παραδοσιακής καλλιέργειας Φοιφα και παρακολούθησαν το πρόγραμμα “Ο κύκλος ζωής του σπόρου”. Έπειτα επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό μουσείο Μεσσήνης και ξεναγηθηκαν στα πλούσια διασωθέντα ευρήματα.

από κάτω από: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

22 Απριλίου- Παγκόσμια Ημέρα της Γης

Απρ 202422

Η 22α Απριλίου αναδείχθηκε για πρώτη φορά ως παγκόσμια ημέρα της Γης στις Ηνωμένες Πολιτείες το 1970, ένα χρόνο μετά από μια πετρελαιοκηλίδα στις ακτές της Σάντα Μπάρμπαρα που σκότωσε περισσότερους από 10.000 θαλάσσιους οργανισμούς και αναγνωρίζεται ευρέως ως η επέτειος της γέννησης του σύγχρονου περιβαλλοντικού κινήματος, σύμφωνα με το Graphic News. Το θέμα του 2024 είναι «Επενδύστε στον Πλανήτη μας» – μια ημέρα που αναδεικνύει τη σημασία της αφιέρωσης χρόνου, πόρων και ενέργειας για την επίλυση της κλιματικής κρίσης. Η Climate Coalition υποστηρίζει ότι ο καλύτερος τρόπος για να σωθεί το περιβάλλον είναι να οργανωθούν εκδηλώσεις για το κλίμα και τη φύση σε τοπικό επίπεδο. (ΠΗΓΗ: https://www.alfavita.gr)

THE EARTH PLANET ΤΗΑΤ SUFFERS FROM GARBAGE AND A HAND KEEPS THE EARTH SAFEkids try to save the earth planet holding the earth tightly

Green and Yellow Simple Bold Earth Day Instagram Story

Οι μαθητές συμμετείχαν στις δράσεις κατασκευάζοντας τις δικές τους αφίσες. Ενδεικτικά παρατίθενται κάποιες παραπάνω.

από κάτω από: Δράσεις | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 22 Απριλίου- Παγκόσμια Ημέρα της Γης

4ο Παμπελοποννησιακό Φεστιβάλ Μαθητικών Χορωδιών

Απρ 202416

IMG 20240417 082957

Εξαιρετική η συμμετοχή της παιδικής χορωδίας του σχολείου μας στο 4ο Παμπελοποννησιακό Φεστιβάλ Μαθητικών Χορωδιών που έλαβε χώρα στο Μουσικό Γυμνάσιο Σπάρτης. Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες και στη μαέστρο μας, σοπράνο Λαμπρινή Μάνου.

Παρατίθενται σχετικά βίντεο από την εκδήλωση:

Η ποδηλάτισσα

Ο εφιάλτης της Περσεφόνης

από κάτω από: Γενικά, Δράσεις, Εκδηλώσεις, Πολιτιστικές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 4ο Παμπελοποννησιακό Φεστιβάλ Μαθητικών Χορωδιών

Πρόσκληση σε ομιλία

Απρ 202410

1712733195648

από κάτω από: Ανακοινώσεις, Δράσεις, Εκπαιδευτικά προγράμματα | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση σε ομιλία
« Παλιότερα άρθρα

21/7/1718: Υπογράφεται η Συνθήκη του Πασάροβιτς, ανάμεσα στην Αυστρία, τη Βενετία και την Οθωμανική Αυτοκρατορία.
    H Τουρκία χάνει εδάφη στα βόρεια Βαλκάνια, κερδίζει τις κτήσεις της Βενετίας σε Πελοπόννησο και Κρήτη.