ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ ΧΙΟΥ

Το Σχολείο μας βρίσκεται στο ακριτικό νησί των Οινουσσών, έναν από τους παραδοσιακούς ναυτότοπους της Ελλάδας, που έχει να παρουσιάσει μια θαυμαστή πορεία στην ιστορία της ελληνικής αλλά και της παγκόσμιας ναυτιλίας.

Είναι τριθέσιο με συνδιδασκαλία να πραγματοποιείται στις τάξεις Α΄ & Β΄, Γ΄ & Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄. Στο Σχολείο μας φοιτούν τη σχολική χρονιά 2023-2024 30 μαθητές/τριες. Το κτίριο είναι μονώροφο και σε αυτό λειτουργούν τρεις αίθουσες διδασκαλίας του πρωινού προγράμματος, η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με θεατρική σκηνή, το Τμήμα Ένταξης-Βιβλιοθήκη, η αίθουσα του Ολοήμερου και το γραφείο του Συλλόγου Διδασκόντων.

Όλες οι αίθουσες διδασκαλίας διαθέτουν Ηλεκτρονικό Υπολογιστή, ενώ την περσινή χρονιά με την αρωγή του Δήμου Οινουσσών, το Σχολείο εξοπλίστηκε με την πρωτοποριακή τεχνολογία των διαδραστικών πινάκων, με όποια οφέλη κάτι τέτοιο συνεπάγεται στη διδασκαλία και τη μάθηση. Το Σχολείο μας έχει, επίσης, στην κατοχή του αξιόλογο εκπαιδευτικό εξοπλισμό, όπως όργανα φυσικής-χημείας, λογοτεχνικά βιβλία, προβολέα κ.ά.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου