Πολεμικό Μουσείο 1

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Πολεμικό Μουσείο 3
Οι Θερμοπύλες απέκτησαν τεράστια φήμη καθώς ενέπνευσαν τις επόμενες γενιές με το παράδειγμα των λίγων και ανδρείων στρατιωτών του Λεωνίδα. «Μολών λαβέ»

Την Πέμπτη, 18₋1₋2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της Στ′ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Πολεμικό Μουσείο Αθηνών.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα παιδιά παρακολούθησαν τα εκθέματα του μουσείου από διάφορες περιόδους της ελληνικής ιστορίας, δίνοντας έμφαση στην περίοδο της Ελληνικής Επανάστασης.

Πολεμικό Μουσείο 4
Πανοπλία Ελληνικής Επανάστασης του 1821
Πολεμικό Μουσείο 5
Όπλα Ελληνικής Επανάστασης του 1821

Πολεμικό Μουσείο 7
Αναμνηστική Φωτογραφία περιμετρικά του Πολεμικού Μουσείου Αθηνών

Μετά το πέρας της ξενάγησης, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν εκθέματα περιμετρικά του Μουσείου.

Ήταν μια πολύ χρήσιμη εκπαιδευτική εμπειρία που άρεσε στους μαθητές και στις μαθήτριες, καθώς ήρθαν σε επαφή με την πλούσια κι ένδοξη ιστορία των προγόνων μας.

Το βίντεο, 1821-2021:«Τετράδιο Γενεθλίων μιας Όμορφης και Παράξενης Πατρίδας» είναι παραγωγή του Πολεμικού Μουσείου, ως «Αντίδωρο μνήμης και τιμής στους Ήρωες του 1821»