΄Εκτακτη ανακοίνωση

Ο Δήμος Χαλκιδέων αποφάσισε προσωρινή διακοπή λειτουργίας όλων των σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας, Δημ.Παιδικών σταθμών  για αύριο Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2020, λόγω των επικείμενων έντονων καιρικών φαινομένων.

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑ ΧΡΗΣΗΣ ΜΑΣΚΑΣ

Ενημερώνουμε ότι η χρήση μη ιατρικής μάσκας καθίσταται υποχρεωτική σύμφωνα με την Κοινή  Υπουργική Απόφαση για τους μαθητές , εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό .

(ΦΕΚ 3780/τ.Β΄/8-9-2020)

Ενημέρωση γονέων που τα τέκνα τους εμπίπτουν σε ευπαθείς ομάδες

Οι γονείς -κηδεμόνες που τα τέκνα τους εμπίπτουν σε ευπαθείς ομάδες θα πρέπει να τα δηλώσουν στο Δ/ντή /ντρια του σχολείου,ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΣ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΟ ΙΑΤΡΟ – ώστε να να έχουν τη δυνατότητα αποχής απο τη φοίτηση στο σχολείο και να τους παραχθεί εξ αποστάσεως διδασκαλία.

Ποιές κατηγορίες θεωρούνται ευπαθείς ομάδες.

1.Παιδιά που λαμβάνουν χημειοθεραπεία

2.Παιδιά μετά απο αλλογενή μεταμόσχευση αιμοποιητικών κυττάρων.

3.Παιδιά μετά από μεταμόσχευση συμπαγούς οργάνου.

4.Παιδιά με δρεπανοκυτταρική αναιμία.

5.Παιδιά με σοβαρή ή επίκτητη ανοσοανεπάρκεια.

7.Παιδία με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια.

8.Παιδιά με συγγενλη καρδιοπάαθεια ή γνωστή μυοκαρδιοπάθεια.

9.Παιδιά με σοβαρή πνευμονοπάθεια.

10. Παιδιά με σύνθετα μεταβολικά ή νευρολογικά προβλήματα.

Αρμοδιότητες υπεύθυνου Covid-19 στο σχολείο

Έναρξη σχολικής χρονιάς

Καλή σχολική χρονιά σε όλους !

Τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου, θα υποδεχθούμε τους μαθητές μας στις 8.15 πμ.

Ο Αγιασμός θα γίνει στις 10.30 πμ στον αύλειο χώρο του σχολείου μας, με συμμετοχή των μαθητών και των συνοδών εκπαιδευτικών τους. Κατόπιν οι μαθητές θα αποχωρήσουν στις 11.15πμ.

Το δρομολόγιο του σχ. λεωφορείου θα πραγματοποιηθεί κανονικά.

Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική (συστήνεται  και ένα σακουλάκι για να  αποθηκεύουν τη μάσκα ώστε να διατηρείται καθαρή).

ΠΡΟΣΟΧΗ. Οι μαθητές να φέρουν μαζί τους τις σχολικές τους τσάντες για να παραλάβουν τα βιβλία τους.

Οδηγίες ΕΟΔΥ σχετικά με τον covid-19 για δημοτικά σχολεία

Παρακαλώ διαβάστε τις οδηγίες που εστάλησαν στα σχολεία σχετικά με τον Covid-19.

Ανακοίνωση Δήμου Χαλκιδέων

Ενημέρωση και οδηγίες για το άνοιγμα των σχολείων

Αγαπητοί γονείς,

τη Δευτέρα 1 Ιουνίου ανοίγουν και πάλι τα δημοτικά σχολεία.

Όπως σας προαναφέραμε, το ΟΛΟΗΜΕΡΟ δεν θα λειτουργήσει.

Το ωράριο λειτουργίας του σχολείου θα είναι  8.15πμ – 13.15 μμ.

Το σχολείο θα λειτουργεί καθημερινά για όλες τις τάξεις και το ωρολόγιο πρόγραμμα θα παραμείνει το ίδιο.

Κατά τη μεταφορά των μαθητών με το σχ. λεωφορείο, συνίσταται η χρήση μάσκας, με την προϋπόθεση τα παιδιά να γνωρίζουν το σωστό τρόπο χρήσης και αποθήκευσης της.

Τα δρομολόγια του σχ. λεωφορείου για την πρωινή προσέλευση  θα γίνουν τρία, αντί για  δύο που ήταν προ κλεισίματος του σχολείου .

Το δρομολόγιο του σχ. λεωφ.  μετά το πέρας των μαθημάτων  θα παραμείνει ένα, οπότε  καλό θα ήταν για την αποφυγή συνωστισμού ,  οι γονείς που έχουν τη δυνατότητα να παίρνουν τα παιδιά τους με δικά τους μεταφορικά μέσα. Το ίδιο ισχύει και για τους γονείς των μαθητών που παρακολουθούσαν το Ολοήμερο πρόγραμμα.

Παρακαλείσθε  όπως, τηρείτε και οι ίδιοι τα μέτρα και την απόσταση  ασφαλείας μεταξύ σας  κατά την προσέλευσή σας για την παραλαβή των παιδιών σας.

Κατά τη διάρκεια του διδακτικού ωραρίου, στο χώρο του σχολείου θα βρίσκεται καθαρίστρια η οποία θα απολυμαίνει σε κάθε διάλειμμα τις επιφάνειες των θρανίων, πόμολα, άλλες επιφάνειες, τουαλέτες κλπ.

Το διδασκαλικό προσωπικό έχει λάβει όλα τα μέτρα για τη διασφάλιση της υγείας των μαθητών. Σε κάθε αίθουσα, θα κάθεται ένας μαθητής ανά θρανίο, με την προβλεπόμενη απόσταση σε σχέση με τους άλλους. Τα παράθυρα θα παραμένουν ανοιχτά καθ όλη τη διάρκεια του διδ.ωραρίου και  ΔΕΝ θα χρησιμοποιηθούν τα κλιματιστικά . Σε κάθε αίθουσα , καθώς και σε κοινόχρηστους χώρους θα υπάρχει αντισηπτικό διάλυμα.

Στις εξωτερικές βρύσες  που θα χρησιμοποιούνται μόνο για πλύσιμο χεριών,  θα υπάρχει υγρό σαπούνι. Από αυτές, θα χρησιμοποιούνται μόνο οι δύο εξωτερικές, ενώ οι εσωτερικές έχουν σφαλιστεί.

Για τη χρήση της τουαλέτας, θα δίνονται κάρτες στα παιδιά, ώστε να αποφευχθεί ο συνωστισμός σε αυτές.

Θεωρείται αυτονόητο,  ότι μαθητής που παρουσιάζει  συμπτώματα όπως, πυρετό, συνάχι κλπ, δεν θα  έρχεται  στο σχολείο. Καλό είναι να ελέγχετε τα παιδιά σας καθημερινά .

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ :

-μικρό αντισηπτικό για προσωπική τους χρήση.

-μάσκα για το σχ. λεωφορείο  και καθαρό σακουλάκι για την αποθήκευσή της(προσοχή στη χρήση της).

χαρτομάντηλα, ή μικρή πετσετούλα(η οποία μπορεί να αντικαθίσταται 2-3 φορές τη βδομάδα με καθαρή)  με καθαρό σακκουλάκι για την αποθήκευσή της.

παγουράκια ή μπουκαλάκια με νερό ,με το όνομά τους σε αυτό.

-ο κάθε μαθητής θα πρέπει να έχει τα δικά του μολύβια, γόμες, ξύστρες κλπ, για να αποφεύγει να δανείζεται από συμμαθητές του.

Ας δείξουμε όλοι σοβαρότητα, συνέπεια και καλή  θέληση για να αντιμετωπίσουμε αυτή την ιδιαίτερη κατάσταση.

Καλή αντάμωση.

ενημερωτικό βίντεο για τους μαθητές

safeyoutube.net/w/6wPF?fbclid=IwAR2BS5JEQkhhtIzPK3_V8H0NYV20_iJ16MEIlLY1p1wZNt14AayVc7W5CCw

ΕΠΕΙΓΟΝ!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ,

ΟΣΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΛΟΓΩ ΕΙΔΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ , ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΑ ΜΑΣ  ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ  ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29/05 .

Σελίδα 1 από 6

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén