Αγαπητοί γονείς,

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι εγκρίθηκε η αίτηση που είχε υποβάλλει πέρσι το σχολείο μας στο Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών και φέτος θα πραγματοποιήσει Πρόγραμμα Erasmus+/Δράση ΚΑ1-Μαθησιακή Κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης, και συγκεκριμένα Σχέδιο Δράσης με τίτλο «Δημιουργούμε το ευρωπαϊκό σχολείο συμπερίληψης,ένα σχολείο τέχνης και δημιουργίας.”

Σύμφωνα με το οδηγό του προγράμματος:

“Οι δράσεις που υποστηρίζονται στο πλαίσιο της συγκεκριμένης βασικής δράσης αναμένεται να αποφέρουν θετικά και μακροπρόθεσμα αποτελέσματα στους συμμετέχοντες και στους συμμετέχοντες οργανισμούς, καθώς και στα συστήματα των ασκούμενων πολιτικών στα οποία εντάσσονται οι συγκεκριμένες δραστηριότητες.Όσον αφορά το προσωπικό, τους εργαζομένους στον τομέα της νεολαίας και τους επαγγελματίες που δραστηριοποιούνται στους τομείς της εκπαίδευσης, της κατάρτισης και της νεολαίας, οι δραστηριότητες κινητικότητας αναμένεται να αποφέρουν ένα ή περισσότερα από τα εξής αποτελέσματα:
 βελτίωση των ικανοτήτων που σχετίζονται με το επαγγελματικό τους προφίλ (διδασκαλία, κατάρτιση, εργασία στον τομέα της νεολαίας κ.λπ.)·
 ευρύτερη κατανόηση πρακτικών, πολιτικών και συστημάτων στην εκπαίδευση, την κατάρτιση ή την εργασία στον τομέα της νεολαίας σε όλες τις χώρες·
αύξηση της ικανότητάς τους να επιφέρουν αλλαγές σε επίπεδο εκσυγχρονισμού και διεθνούς εξωστρέφειας στους εκπαιδευτικούς τους οργανισμούς·
υρύτερη κατανόηση της διασύνδεσης μεταξύ τυπικής και μη τυπικής εκπαίδευσης, της επαγγελματικής κατάρτισης και της αγοράς εργασίας αντίστοιχα·
καλύτερη ποιότητα της εργασίας και των δραστηριοτήτων τους προς όφελος των σπουδαστών, των ασκούμενων, των μαθητευόμενων, των μαθητών, των ενηλίκων εκπαιδευόμενων και των νέων·
η μεγαλύτερη κατανόηση και ικανότητα ανταπόκρισης σε κάθε είδος πολυμορφίας, λ.χ. πολυμορφία ως προς την κοινωνική θέση, την εθνότητα, τη γλώσσα, το φύλο και τον πολιτισμό καθώς και πολυμορφία ως προς τις ικανότητες·
αύξηση της ικανότητάς τους να καλύπτουν τις ανάγκες των ατόμων με λιγότερες ευκαιρίες·
αυξημένη στήριξη και προώθηση των δραστηριοτήτων κινητικότητας για τους εκπαιδευόμενους·
αύξηση των ευκαιριών επαγγελματικής ανάπτυξης και σταδιοδρομίας·
η βελτίωση των ικανοτήτων στις ξένες γλώσσες και των ψηφιακών ικανοτήτων· αύξηση κινήτρων και ικανοποίησης στην καθημερινή τους εργασία. (ErasmusplusProgramme-Guide2023-v2_el, σελ. 43).

Το όραμά μας είναι να διαμορφώσουμε ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό σχολείο, όπου οι αξίες της δημοκρατίας και της
συμπερίληψης να είναι διάχυτες.

Σκοπός μας είναι να καλλιεργήσουμε την προσωπική ανάπτυξη και ενσυναίσθηση όλων ανεξαρτήτως των μαθητών καθώς επίσης και να ενισχυθεί η Ευρωπαϊκή διάσταση στη συνείδηση των μαθητών και των εκπαιδευτικών μέσω της τέχνης και του πολιτισμού.

EL V Με τη χρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης PANTONE