![](https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/438700766_842389917903956_7269842654135189691_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_s600x600&_nc_cat=105&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=JFDby5D9KwIAb4e1yih&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=00_AfCT1z2xnUUr6N173CriaeKq3j3f_dmodWXNJV0bCLrnvQ&oe=6627C9B9)
![](https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/437060342_842389991237282_6635941124788572172_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_s600x600&_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=7HKwbtrGT9kAb7sHiwY&_nc_oc=AdhTMof91vo9grtwZ9X5t9M8yynBrAoY1YzMPKU4aexk3lLXXFylMcwTphaJgLvHyrQ&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=00_AfBh8lVRJ39ZkbAnkbvxxUQzTylO6niWZpPUAksQKZXkyw&oe=6627E123)
![](https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/438742369_842390044570610_4240352024859115445_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_s600x600&_nc_cat=103&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=5gEGtZ1e_M8Ab6RhW9K&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=00_AfBgFDTDMaMuMTLouUY5elM3LEWf5tj21BRqXSYcAgqhZg&oe=6627D7A7)
![](https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/437934496_842390091237272_8254066078894559624_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_s600x600&_nc_cat=109&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=-dge0X6qPk0Ab50jpAR&_nc_oc=Adi2ZsAqbzpTjosavHZDjKZWQGVKKrVfoFwbG3jsqfDFh07jTTi1F-JWX8sJHDEeGIY&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=00_AfBR_Jd-Zti88KOsyO8sOcfAIxOhk5J6NEecddNtKaIjJw&oe=6627C410)
![](https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/437967412_842390111237270_5908788294621313038_n.jpg?stp=cp6_dst-jpg_s600x600&_nc_cat=106&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=GRT20N0vyqAAb6BGR5C&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=00_AfAw9y01k4123rgujAeMeD-Q0eLtY-he1JpmYaaA1tiDIQ&oe=6627B6AB)
Μια εξαιρετική εμπειρία για τους μαθητές μας η παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Το καπλάνι της βιτρίνας ” της Άλκης Ζέη.
Το θεσσαλικό θέατρο και η παιδική σκηνή , ετοίμασαν μια θαυμάσια παράσταση που απολαύσαμε με μεγάλη προσήλωση.
Η επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την Άλκη Ζέη συμπλήρωσαν την δράση.
Η δημιουργικότητα και η φαντασία των μαθητών μας εκφράστηκαν στο μάθημα των εικαστικών με κέφι και χαρά. Το αποτέλεσμα της συνεργασίας των Δ΄,Ε΄ & ΣΤ΄ Τάξεων , κοσμεί τώρα το γραφείο των εκπαιδευτικών του σχολείου.
Ένας μικρός κήπος στην αυλή του σχολείου μας με αρωματικά φυτά και βότανα, καθαρίστηκε, διαμορφώθηκε και ανανεώθηκε με καινούρια φυτά.
Στη δράση αυτή συμμετείχαν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου, δύο μέλη του Συλλόγου Γονέων, η Καθαρίστρια του σχολείου και ο Διευθυντής.
Θυμηθήκαμε ότι ο κήπος αυτός δημιουργήθηκε από τον αείμνηστο συνάδελφό μας Μαγειρία Μιχάλη και με ομόφωνη απόφαση του συλλόγου διδασκόντων, αποφασίσαμε να δώσουμε το όνομά του στον βοτανόκηπο αυτό, τιμώντας την μνήμη του και να εγκαταστήσουμε την σχετική πινακίδα.
Τα παιδιά της Τρίτης τάξης ζωγραφίζουν και δημιουργούν ιστορίες με θέμα το ηλιακό λεωφορείο.
Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024 οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας, συμμετείχαν στη διαδικτυακή εκδήλωση της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024 που διοργανώθηκε από το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου. Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση οι μαθητές ενημερώθηκαν για το πως μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια στο διαδίκτυο, πως να προάγουν την ισότητα και πως να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου γιορτάζεται κάθε χρόνο και είναι η ημέρα που ολόκληρος ο κόσμος ενώνει τη φωνή του και ζητά ένα καλύτερο και ασφαλέστερο διαδίκτυο για όλους και κυρίως για τα παιδιά.
https://saferinternet4kids.gr/
Παραλάβαμε και εγκαταστήσαμε ,με μεγάλη χαρά και όρεξη για αξιοποίηση, τους τρεις διαδραστικούς πίνακες που μας έστειλε το Υπουργείο Παιδείας.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές ,ως προς την απόκριση της διάδρασης την απόκριση του ενσωματωμένου υπολογιστή και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά.
Το σχολείο μας επισκέφτηκε διαδοχικά το Μουσείο Τσιτσάνη, το Αθλητικό Μουσείο το Δημαρχείο, την Βιβλιοθήκη και το Ίδρυμα Μακρή.
Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Α΄& Β΄ τάξης του σχολείου μας με την καθοδήγηση των δασκάλων τους παρουσίασαν το Θεατρικό ”Η Φρικαντέλα που μισούσε τα κάλαντα” και Χριστουγεννιάτικα τραγούδια.
Την παράσταση παρακολούθησαν οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών και ο σύλλογος τους μοίρασε δώρα σε όλους τους μαθητές.
Με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού πληροφορικής του σχολείου μας, κα Τσαρουχά Σταυρούλας οι μαθητές της Α΄& Γ΄ τάξης δημιούργησαν Χριστουγεννιάτικες ζωγραφιές με λογισμικό ζωγραφικής.