Πρόγραμμα Στοματικής Υγιεινής

Συγγραφέας: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΚΡΟΠΟΛΗΣ ΔΡΑΜΑΣ | Κατηγορία Αγωγή Υγείας | , στις 20-11-2018

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρακολούθησαν οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης το πρόγραμμα στοματικής υγιεινής που πραγματοποιήθηκε από την Οδοντιατρική Ομάδα του Κ.Υ. Προσοτσάνης. Στην αρχή έγινε μια παρουσίαση για τους κινδύνους των δοντιών και τις επιβλαβείς συνέπειες ορισμένων τροφών καθώς και τους τρόπους με τους οποίους πρέπει να φροντίζουμε τα δόντια μας. Έπειτα οι μαθητές βούρτσισαν τα δόντια τους με  την ατομική τους οδοντόβουρτσα και στην συνέχεια ελέγχθηκε κατά πόσο τα βούρτσισαν σωστά. Τέλος, οι υπεύθυνες του προγράμματος σημείωσαν για κάθε μαθητή ένα ενημερωτικό δελτίο για την στοματική υγιεινή, προς ενημέρωση των γονέων τους.