ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΙΔΟΡΙΚΙΟΥ

Ιστολόγιο του Δημοτικού Σχολείου Λιδωρικίου

ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Σεπ 20186

Πριν από λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου ένα άρθρο στο περιοδικό ΒΗΜΑ Μagazino, που το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και αποτυπώνει σε ένα βαθμό τα πρότυπα της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας και οικογένειας. Θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας κι αν το θέλετε μπορείτε κι εσείς να το διαβάσετε. Ίσως σας βάλει σε σκέψεις όπως με έβαλε κι εμένα. Καλή ανάγνωση και καλό βράδυ. Το άρθρο λέγεται: » Όταν ο Μάνος καταπίεζε τη Ρωξάνη».

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΣΤ. ΕΛΛΑΔΑΣ

Σεπ 20186

Από την Περιφέρεια Στ. Ελλάδας συνεχίζεται και φέτος το πρόγραμμα Αρχη Ζω, που αφορά μαθητές της Α’ τάξης καθώς και ένα νέο πρόγραμμα που αφορά μαθητές που θα φοιτήσουν σε κάποιο φροντιστήριο Αγγλικών στην Α’ Junior.  Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε:

Τα προγράμματα αυτά υλοποιούνται με τη συνδρομή του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Σεπ 20186

Μια νέα σχολική χρονιά αρχίζει σε λίγες μέρες. Μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί θα βρεθούμε ξανά στις σχολικές αίθουσες, ανανεωμένοι, ξεκούραστοι, γεμάτοι κέφι και ενθουσιασμό και διάθεση για μάθηση. Την Τρίτη λοιπόν 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 9.00 π.μ. αρχίζουμε. Ο αγιασμός θα γίνει στις 9.30 π.μ. και στη συνέχεια θα μοιραστούν γλυκά και αναψυκτικά από τον Σύλλογο Γονέων του Σχολείου. Ύστερα θα δοθούν τα σχολικά βιβλία καθώς και η λίστα των υλικών που θα χρειαστούν για κάθε τάξη. Στη συνέχεια  μαθητές και γονείς θα αποχωρήσουν. Τα λεωφορεία θα φέρουν στο Σχολείο τους μαθητές από τα χωριά στις 9.00 π.μ.

Ευχόμαστε σε όλους καλή σχολική χρονιά γεμάτη δημιουργικότητα και προκοπή!

Τελευταία εβδομάδα στο Σχολείο

Ιούν 201811

Η εβδομάδα που αρχίζει είναι η τελευταία. Οι προετοιμασίες για την καλοκαιρινή μας γιορτή κορυφώνονται και τα μαθήματα έχουν σχεδόν τελειώσει. Έτσι στις 14 του μήνα δε θα λειτουργήσει το Ολοήμερο και τα παιδιά θα σχολάσουν 1 ώρα νωρίτερα, αφού στις 18.30 θα πραγματοποιηθεί η γιορτούλα μας. Οι βαθμοί και τα ενδεικτικά θα δοθούν στις 15 Ιουνίου από τις 8.30π.μ. ως τις 10.30π.μ.

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

Σχετική εικόνα

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2017-18

Ιούν 20188

Σήμερα 8 Ιουνίου, πρώτη μέρα των πανελλαδικών εξετάσεων, ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ, ιδιαίτερα βέβαια στα δικά μας παιδιά, στον Γιώργο, στον Γιώργο, στον Χρήστο, στην Κατερίνα, στην Κατερίνα, στην Κρίνα, στην Ιωάννα, στην Παναγιώτα και στην Κωνσταντίνα, που πριν από 12 χρόνια ήρθαν στο Σχολείο μας και γι’ αυτό τα νιώθουμε σαν δικά μας παιδιά.  Καλή επιτυχία λοιπόν και μακάρι να πραγματοποιηθούν τα όνειρά τους κι οι κόποι τους να πιάσουν τόπο. Στους γονείς τους δε, ευχόμαστε ψυχραιμία και υπομονή.

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΓΟΝΕΙΣ

Ιούν 20187

Στις 24 Μαΐου στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δήμου Δωρίδας, πραγματοποιήσαμε  ενημερώτικη συνάντηση με τους γονείς με τη συνεργασία της Εταιρείας Κοινωνικής Ψυχιατρικής & Ψυχικής Υγείας,  του Συλλόγου γονέων & του Σχολ. Συμβούλου. Το θέμα της συνάντησης ήταν:» Σχέσεις και Επικοινωνία  μέσα στην Οικογένεια». Στη συνάντηση  μίλησαν παιδοψυχολόγοι και παρευρέθηκε και ο Σχολικός μας Σύμβουλος, κ. Σάρρας. Ευχαριστούμε όλους όσους συμμετείχαν και υποσχόμαστε να το επαναλάβουμε στο μέλλον.

Οι εκπαιδευτικοι μας

Αριστέα Πέτρου

Θεοδώρα Ζέρβα

Ευθυμία Τσακανίκα

Ουρανία Σουφλιά

Μαρία Χατζηγιάννη

Δήμητρα Συρακούλη

Στεφανία Πλάκα

Κατερίνα Αντωνάκη

Δέσποινα Νικολακοπούλου

Γιάννης Κουλός

Ευανθία Κορμέντζα

Εκδρομή του σχολείου μας στο Δίστομο-Αντίκυρα

Ιούν 20187

Στις 30 Μαΐου πραγματοποιήθηκε η εκδρομή του σχολείου μας στο μαρτυρικό χωριό Δίστομο.

Αποτέλεσμα εικόνας για distomo

Αποτέλεσμα εικόνας για antikyra

Αποτέλεσμα εικόνας για διστομο

Από Τόπο σε Τόπο (Λιδωρίκι Φωκίδας) (16/04/2017)

Φεβ 201822

10 γρίφοι για να ακονίσουμε το μυαλό μας!

Φεβ 201822

Γρίφος 1: Όσο και να πεινάει ένας κάτοικος της Αρκτικής δεν θα φάει ποτέ του αυγό πιγκουίνου. Γιατί;

Γρίφος 2: Μια υπερταχεία ηλεκτρική αμαξοστοιχία ταξιδεύει Νότια, Νότιο-ανατολικά με ταχύτητα 90 Km την ώρα. Ο άνεμος πνέει προς τα Δυτικά με ταχύτητα 30 km την ώρα. Προς ποια κατεύθυνση θα πηγαίνει ο καπνός της μηχανής και τι ταχύτητα θα έχει ;

Γρίφος 3: Αν τρεις γάτες πιάνουν 3 ποντίκια σε 3 λεπτά, πόσες γάτες το ίδιο ικανές και γρήγορες με αυτές που πιάνουν τα 3 ποντίκια σε 3 λεπτά, θα χρειαστούν για να πιάσουν 100 ποντίκια σε 100 λεπτά ;

Γρίφος 4: Ο Κύριος Τάκης άδειαζε την αποθήκη του. Ανάμεσα σε όλα τα άλλα έβγαλε έξω κι ένα βαρέλι γεμάτο λάδι που ζύγιζε μαζί με το περιεχόμενο του 30 κιλά. Τι πρόσθεσε ο κύριος Τάκης στο βαρέλι και λίγο μετά αυτό είχε πολύ λιγότερο βάρος ;

Γρίφος 5: Ποια λέξη που έχει 5 γράμματα προφέρουν «λάθος» όλοι ανεξαιρέτως οι άνθρωποι άσχετα με την μόρφωση που έχουν ;

Γρίφος 6: Ο διάσημος μάγος Στέφανος ανακοίνωσε πως θα κατάφερνε να περπατήσει πάνω σε μια λίμνη χωρίς να χρησιμοποιήσει κανένα απολύτως βοήθημα. Όντως τα κατάφερε. Μπορείτε να σκεφτείτε πως ;

Γρίφος 7: Αν 1.000.000.000 είναι μετά από 1.000.000 και 1.000.000.000.000 μετά από 1.000.000.000 ποιος αριθμός είναι μετά το 1.000.000.000 ;

Γρίφος 8: Πως είναι δυνατόν να σταθείς πίσω ακριβώς από την μητέρα σου κι εκείνη ακριβώς πίσω από σένα ;

Γρίφος 9: Ποια συνηθισμένη λέξη με 5 γράμματα γίνεται μικρότερη αν της προσθέσετε ακόμα τέσσερα γράμματα ;

Γρίφος 10: Ο Χρήστος κι ο Λάμπρος έπαιζαν σκάκι. Έπαιξαν συνολικά 7 παρτίδες. Κάθε ένας απ αυτούς έκανε τον ίδιο αριθμό νικών και καμία παρτίδα από όσες έπαιξαν δεν έληξε ισόπαλη.  Είναι αυτό δυνατό;

« Παλιότερα άρθρα

...