ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΙΔΟΡΙΚΙΟΥ

Ιστολόγιο του Δημοτικού Σχολείου Λιδωρικίου

Τα διδακτικά βιβλία στο Σχολείο

Σεπ 201919

Όπως και πέρσι, έτσι κι αυτή τη σχολική χρονιά θα πραγματοποιηθεί  η δράση: ‘Τα διδακτικά βιβλία στο Σχολείο«.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας αποφάσισε, ότι οι ημερομηνίες όπου φέτος θα μένουν τα διδακτικά βιβλία στο Σχολείο θα είναι οι εξής:

Σεπτέμβριος: 20                  Φεβρουάριος: 14 και 28

Οκτώβριος: 4 και 18           Μάρτιος: 13 και 27

Νοέμβριος:  8 και 29         Απρίλιος: 3

Δεκέμβριος: 13                   Μάιος: 8 και 29

Ιανουάριος: 17 και 31         Ιούνιος: 12

Οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας

Σεπ 201919

Το νέο σχ. έτος έχει ήδη ξεκινήσει κι οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας με κέφι κι ενθουσιασμό ανέλαβαν τα καθήκοντά τους.

Η κ. Χίλντα – Κων/να Δημητριάδου στην Α’ τάξη,       Η κ. Θεοδώρα Ζέρβα στη Β’ τάξη,

Η κ. Αριστέα Πέτρου στην Γ’ τάξη,                                   Η κ. Δήμητρα Συρακούλη στην Δ’ τάξη,

Η κ. Μαρία Χατζηγιάννη στην Ε’ τάξη,                         Η κ. Ευθυμία Τσακανίκα στην ΣΤ’ τάξη,

Η κ. Στεφανία Πλάκα η δασκάλα της Φυσικής Αγωγής,   Ο κ. Ευάγγελος Καρακώστας, ο δάσκαλος των Αγγλικών,

Ο κ. Παναγιώτης Αξαμπανόπουλος, ο δάσκαλος των Γαλλικών  και Ο κ. Άνθιμος Μισαηλίδης, ο δάσκαλος της Πληροφορικής.

Τους ευχαριστούμε και τους ευχόμαστε υγεία, δύναμη, υπομονή και κάθε επιτυχία στο έργο τους!

ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ Δ/ΝΤΡΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΣΤ. ΕΛΛΑΔΑΣ

Σεπ 201912

Το μήνυμα της περιφερειακής Δ/ντριας Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας, κ. Ελένης Μπενιάτα, με αφορμή την έναρξη του νέου σχολικού έτους 2019-20:

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑΣ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ

Σεπ 201910

Το νέο σχολικό έτος 2019-20 αρχίζει αύριο, 11 Σεπτεμβρίου 2019. Σας καλούμε στον καθιερωμένο αγιασμό, που θα γίνει αύριο στις 9.00 π.μ. στο Σχολείο μας.

Στη συνέχεια θα μοιραστούν τα σχολικά βιβλία στα παιδιά, καθώς και γλυκά και αναψυκτικά, προσφορά του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου μας. Επίσης θα πραγματοποιηθεί ενημέρωση στους γονείς.

Ώρα προσέλευσης 8.45 π.μ.

Ευχόμαστε σε όλους και όλες καλή και δημιουργική σχολική χρονιά, καλή πρόοδο στα παιδιά με υγεία και προκοπή!

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 2019-20

Μαΐ 20197

Οι εγγραφές των μαθητών για την Α’ τάξη για το σχ. έτος 2019-20 ξεκίνησαν από τις 6 Μαΐου ως τις 20 Μαΐου. Τα νήπια που πρέπει να εγγραφούν στο Σχολείο μας είναι τα παρακάτω και έχουν γεννηθεί το 2013:

1. Γεωργουσοπούλου Ευθυμία του Αναστασίου
  2. Ίμπρο Ρέα του Τζούλιαν
  3. Καραμέρης Βασίλειος του Ηλία
  4. Κοκμοτού Καλλιόπη του Ανδρέα
  5. Κρικέλας Νικόλαος του Αποστόλου
  6. Κυριανάκη Δέσποινα του Παναγιώτη
  7. Μάρκου Λουίζα του Πετρίτ
  8. Πριόνα Βασιλική του Σωτηρίου
  9. Σοφιός Ιωάννης του Σπυρίδωνα
  10. Μπουνάι Βασίλης του Αρμπέν
  11. Ταλάντη Ευαγγελία του Γρηγορίου
  12. Κουλουριώτης Χρήστος του Παναγιώτη

Οι γονείς των παραπάνω νηπίων θα πρέπει μέσα στο διάστημα αυτό να προσέλθουν στο Σχολείο μας, ώστε να προμηθευτούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά, που πρέπει να συμπληρώσουν και να έχουν μαζί τους και το βιβλιάριο υγείας του παιδιού με τα εμβόλια.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Μαΐ 20197

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!

Χρόνια πολλά σε όλες και όλους και ιδιαίτερα σε  όσους γιόρταζαν τις άγιες ημέρες που πέρασαν.

Ευχόμαστε επίσης υγεία και καλή πρόοδο στα παιδιά μας. Και του χρόνου!

ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Ιαν 201929

Την Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2019 και την 6η διδ/κη ώρα, έγινε η καθιερωμένη κοπή βασιλόπιτας στο Σχολείο μας, προσφορά του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων. Οι βασιλόπιτες (χειροποίητες) ήταν 6 από μία για κάθε τάξη και το κάθε φλουρί είχε δώρο ένα επιτραπέζιο παιχνίδι. Ο Σύλλογος Γονέων πρόσφερε βασιλόπιτα και για το διδακτικό προσωπικό με ένα όμορφο δωράκι για την τυχερή που θα τύχαινε το φλουρί. Πρόσφερε επίσης αναψυκτικά στα παιδιά.

Ευχαριστούμε τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου για την προσφορά τους, αλλά και τον πατέρα Δημήτριο, ο οποίος μας έκανε την τιμή να ευλογήσει τις πίτες.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και πάλι !

ΚΑΤΙ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΘΑΥΜΑΣΤΟ

Ιαν 201914

Προχθές έπεσε στην αντίληψή μου κάτι υπέροχο και ταυτόχρονα ελπιδοφόρο, που θέλω να το μοιραστώ μαζί σας. Είναι κάτι που σε κάνει να σκεφτείς ότι τίποτε δεν έχει τελειώσει κι ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι  στη χώρα μας που αποτελούν φωτεινά παραδείγματα για όλους μας. Χίλια μπράβο στη συνάδελφο, κ. Γεωργία Μαραγκού, η οποία σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς κάνει τόσο μαγικά πράγματα με τους μαθητές της.

Δείτε το παρακάτω βίντεο και θα συμφωνήσετε μαζί μου.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ

Ιαν 20192

Ευχόμαστε σε όλους καλή, ευτυχισμένη και δημιουργική χρονιά!

Κι επειδή σε λίγες μέρες ανοίγουν πάλι τα σχολεία (8 Ιανουαρίου), βρήκα ένα άρθρο που δίνει χρήσιμες συμβουλές στους γονείς σχετικά με τις σχολικές εργασίες στο σπίτι. Σας παραθέτω την ηλ/κη διεύθυνση για να το διαβάσετε. Καλή ανάγνωση.https://www.briefingnews.gr/kosmos/poso-kai-kyrios-pos-prepei-na-voithate-ta-paidia-sto-diavasma-kai-tis-ergasies

ΚΑΛΕΣ, ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !

Δεκ 201820

Ευχόμαστε σε όλους Καλά Χριστούγεννα κι ευτυχισμένος ο Καινούριος Χρόνος!

Κάθε χαρά και ευτυχία να γεμίσει τις καρδιές σας.

Αύριο Παρασκευή η γιορτούλα μας θα γίνει στις 11.30 π.μ. και στη συνέχεια οι μαθητές θα σχολάσουν.

« Παλιότερα άρθρα