Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

εικόνα Viber Α Β

Στις 26 Σεπτεμβρίου κάθε χρόνο γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, μια πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης που στοχεύει στην ανάδειξη της γλωσσικής και πολιτιστικής πολυμορφίας της ηπείρου μας. Η ημέρα αυτή τονίζει τη σημασία της εκμάθησης γλωσσών και της διαπολιτισμικής κατανόησης, βοηθώντας τους μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα τους διαφορετικούς πολιτισμούς που συνυπάρχουν στην Ευρώπη και να αναπτύξουν σεβασμό και αποδοχή προς τη διαφορετικότητα.

εικόνα Viber ΣΤ

Στο σχολείο μας, οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης συμμετείχαν ενεργά στις δραστηριότητες της ημέρας, δημιουργώντας αφίσες που παρουσίαζαν παραδοσιακά φαγητά και αξιοθέατα από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Επιπλέον, τραγούδησαν ένα πολυεθνικό τραγούδι, γεφυρώνοντας τις γλώσσες μέσα από τη μουσική. Οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης ασχολήθηκαν με τη δημιουργία αφισών για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Γλώσσες για την Ειρήνη», το οποίο διοργανώνεται από το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών. Μέσω αυτού, οι μαθητές εξερεύνησαν τη σημασία της γλώσσας ως μέσο για την ειρηνική συνύπαρξη. Οι αφίσες τους θα συμμετάσχουν στον διαγωνισμό του προγράμματος, προβάλλοντας τις αξίες της ειρήνης και της συνεργασίας μέσω της πολυγλωσσίας.