Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων

Η 4η Απριλίου έχει καθιερωθεί ως η παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων. Στο σχολείο ευαισθητοποιήσαμε τους μικρούς μαθητές μας να στέκονται δίπλα στα αδέσποτα, που έχουν ανάγκη από την αγάπη και την προσοχή μας. Είχαμε την ευκαιρία να συζητήσουμε τη σημασία της φροντίδας των ζώων και της υιοθεσίας.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας και η εθελόντρια του Φιλοζωικού Ομίλου Καρδίτσας κ. Βαρσάμη Ασπασία, μίλησαν με τους μαθητές για το πώς μπορούν να βοηθήσουν τα αδέσποτα ζώα στην κοινότητά μας, είτε με την υιοθεσία ενός αδέσποτου είτε με την υποστήριξη τοπικών φιλοζωικών οργανώσεων. Οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο, συζήτησαν, προβληματίστηκαν και εργάστηκαν ομαδικά για την κατασκευή μιας αφίσας.