Στις 1 Μαρτίου 2024 τα παιδιά των Α ,Β και Γ τάξεων επισκεφτήκαμε στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «NOESIS» την έκθεση eco zoo το πρώτο πάρκο ζώων, που συνδυάζει τη ψυχαγωγία και την εκπαίδευση με μοναδικό τρόπο. Ένα πάρκο όπου όλα τα ζώα είναι ρομποτικά, σε ρεαλιστική αναπαράσταση και διαθέτουν εντυπωσιακή κίνηση και ήχο. Κατόπιν παρακολουθήσαμε στο πλανητάριο την εκπαιδευτική ταινία «Ο τυφλός που έβλεπε τα αστέρια». Μέσα από την ιστορία του τυφλού σοφού γέροντα γνωρίσαμε τους αστερισμούς και τους πλανήτες, εξοικειωθήκαμε με την έννοια της απεραντοσύνης του σύμπαντος, ενώ, παράλληλα, πήραμε μαθήματα για την ίδια τη ζωή. Περάσαμε πραγματικά υπέροχα και γυρίσαμε ενθουσιασμένοι !