ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΓΚΑΔΙΚΙΩΝ

«Όσο θα υπάρχουν στον κόσμο παιδιά, ζώα και λουλούδια, μην φοβάστε τίποτα. Όλα θα πάνε καλά!» – Ν. Καζαντζάκης

Βιβλιοπαρουσιάσεις Β δημοτικού

Νοέ 202328

Τα παιδιά της Β δημοτικού έχουν τη δυνατότητα κάθε Παρασκευή να δανείζονται ένα βιβλίο από τη βιβλιοθήκη της τάξης ή του σχολείου . Έπειτα σε μία δομημένη δραστηριότητα καλούνται να το παρουσιάσουν στην τάξη σε συγκεκριμένο χρόνο (4 λεπτά) Με τη βοήθεια της κλεψύδρας. Στο τέλος, τα παιδιά ψηφίζουν το αγαπημένο τους βιβλίο και το διαβάζουμε στην τάξη.

εικόνα Viber 2023 11 28 11 22 16 820

από κάτω από: Β΄ Τάξη, Κοινωνικές, Πολιτιστικές| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βιβλιοπαρουσιάσεις Β δημοτικού

Τα σχόλια είναι κλειστά.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΓΚΑΔΙΚΙΩΝ

Το όραμα του σχολείου στοχεύει στην ακαδημαϊκή πρόοδο όλων των μαθητών, καθώς επιδιώκει να παρέχει μια υψηλής ποιότητας εκπαίδευση που θα ενισχύσει τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις ικανότητές τους. Παράλληλα, το σχολείο προωθεί την Ολιστική Ανάπτυξη, δίνοντας έμφαση όχι μόνο στην ακαδημαϊκή αλλά και στη συναισθηματική, κοινωνική και σωματική ανάπτυξη των παιδιών. Εναργέστατα, οι στόχοι αυτοί δύνανται να επιτευχθούν μέσω της Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας, αφού κάθε παιδί θεωρείται μοναδικό, και οι μέθοδοι διδασκαλίας προσαρμόζονται, για να ταιριάζουν στις διάφορες ανάγκες και τις διαφορετικές μαθησιακές ρυθμούς των μαθητών. Επιπλέον, όραμα του σχολείου είναι η καλλιέργεια της κριτικής σκέψης, της δημιουργικότητας, της φαντασίας και της πολυπολιτισμικής κατανόησης, μέσα σε ένα πλαίσιο όπου η τεχνολογία και η καινοτομία ενσωματώνονται στη διαδικασία διδασκαλίας για να ενισχύσουν τη μάθηση και την ανάπτυξη νέων δεξιοτήτων. Τέλος, αδήριτη είναι η ανάγκη της συνεργασίας με την τοπική κοινότητα, ώστε η σχολική μονάδα να εμπλέκεται σε πρωτοβουλίες και δραστηριότητες που αφορούν την περιοχή.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου