Έναρξη δρομολογίου σχολικού λέωφορείου

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε οτι το δρομολόγιο ΚΑΤΩ ΣΟΥΛΙ-ΑΥΡΑ-ΠΑΝΤΕΪΚΑ-ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑ-ΣΧΟΛΕΙΟ έχει ανατεθεί στα ΚΤΕΛ Αττικής. Η λειτουργία του ξεκινά κανονικά από τη Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2022. Συγκεκριμένα υπάρχει ενημέρωση οτι το δρομολόγιο θα ξεκινήσει στις 7:30 το πρωί της Δευτέρας από την Αύρα.

Εκ του Σχολείου

Λειτουργία Ολοημέρου

Αγαπητοί γονείς των εγγεγραμμένων μαθητών/τριών του σχολείου μας στο Ολοήμερο,  με αφορμή την έναρξη του Ολοημέρου Προγράμματος, ισχύουν τα εξής:

Μέχρι τις 16:00 το ολοήμερο θα λειτουργεί μόνο τις ημέρες Δευτέρα και Πέμπτη. Τις υπόλοιπες ημέρες όλοι οι μαθητές θα σχολούν στις 15:00 μέχρι να συμπληρωθούν οι διδακτικές ώρες που χρειάζεται το σχολείο.

Το πρόγραμμα είναι το εξής:

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΓΩΓΗ: 13:20΄- 14:00΄

ΜΕΛΕΤΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ: 14:15΄- 15:00΄

ΑΛΛΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ: 15:15΄- 16:00΄

(ΠΡΟΣΟΧΗ! Μόνο τη Δευτέρα και την Πέμπτη)

Το γεύμα των μαθητών/τριών παρασκευάζεται στο σπίτι με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων τους. Μπορούν τα παιδιά να το φέρνουν μαζί τους το πρωί, σε ένα φαγητοδοχείο ειδικό για φούρνο μικροκυμάτων, ή να το παραδίδουν οι γονείς στις 13:15΄μ.μ., χωρίς όμως καθυστέρηση. Το διατροφικό πακέτο θα μπορεί να συνοδεύεται από φρούτο ή σαλάτα, μία πετσέτα και ένα κουτάλι ή πιρούνι.

Ο/Η υπεύθυνος/η του Ολοήμερου Προγράμματος που αναλαμβάνει τη διδακτική ώρα της Διατροφικής Αγωγής, βοηθά και καθοδηγεί τους/τις μαθητές/τριες, ώστε να αποκτήσουν τις απαραίτητες δεξιότητες που αφορούν στη διαδικασία του γεύματος και να εξυπηρετούνται αυτόνομα. Η ώρα του γεύματος ορίζεται επίσης, ως ώρα διατροφικής αγωγής, είναι δε μια ευκαιρία τα παιδιά να αποκτήσουν καλές διατροφικές συνήθειες, με τη συνεργασία των οικογενειών και του υπεύθυνου εκπαιδευτικού.

Θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεχτικοί για την τήρηση του ωραρίου σχολάσματος του Ολοημέρου Προγράμματος ώστε να μη δημιουργείται πρόγραμμα στη λειτουργία του Σχολείου.

Εκ του Σχολείου