Κανόνες σωστού ποδηλάτη

Οι μαθητές /τριες της Β΄τάξης μας θυμίζουν τους βασικούς κανόνες του σωστού ποδηλάτη. Ας τους ακούσουμε στο ηχητικό αρχείο που ακολουθεί!

Μπράβο παιδιά!!!

Κάνουμε επανάληψη … παίζοντας!

Οι μαθητές /τριες της ΣΤ΄τάξης κάνουν επανάληψη παίζοντας επιτραπέζια παιχνίδια που κατασκευάστηκαν με ερωτήσεις πάνω στην ύλη που διδάσκονται.

Bravo à tous!

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΛΟΙΜΩΞΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΚΟΡΟΝΑΪΟ

Εκπαιδευτική Επίσκεψη: «ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ»

Τη Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2020, όλες οι τάξεις του σχολείου μας, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Θεσσαλονίκη, στο θεματικό Πάρκο «ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ» που φιλοξενούνταν στους χώρους της Διεθνούς ΄Εκθεσης Θεσσαλονίκης. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν, να ενημερωθούν και να απολαύσουν από κοντά τα ομοιώματα των αρχαίων θεών του Ολύμπου, να ακούσουν τις

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Indiquer le chemin (jeu interactif)

Ας παίξουμε ένα διαδραστικό παιχνίδι στη Γαλλική Γλώσσα με θέμα τις οδηγίες προσανατολισμού και τις κατευθύνσεις. Κάντε κλικ στο μικρό σύμβολο με τα βελάκια πάνω και δεξιά για να δείτε το παιχνίδι σε πλήρη οθόνη και στη συνέχεια πατήστε το OK.

Bonne chance!

Ο φίλος μου ο Ποδηλατάκιας

Με αφορμή την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών, /τριών σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής, ας δούμε στο βίντεο που ακολουθεί τους βασικούς κανόνες ασφαλούς και υπεύθυνης οδήγησης κατά τη διάρκεια της βόλτας των παιδιών με το ποδήλατο.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

Σε μια ιδιαίτερα  συγκινητική ατμόσφαιρα,  πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή της Α’ και Β’ τάξης στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Η γιορτή ξεκίνησε με κάλαντα στη γαλλική γλώσσα από τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης. Στη συνέχεια,  τα παιδιά της Α’ και Β’ τάξης μαζί με τις δασκάλες τους (Άννα Κοτέογλου και Βάγια Δεληφυσέκη) χάρισαν

Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

Την Τρίτη 03 Δεκεμβρίου 2019, οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του δημοτικού σχολείου Κλειδίου, συμμετείχαν σε δράση για την παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες. Η δράση, την οποία προετοίμασαν και επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας, περιελάμβανε προβολή διαφόρων video, ενημερωτικές εισηγήσεις και αρκετό διάλογο.
Τα παιδιά ενημερώθηκαν, συγκινήθηκαν και προβληματίστηκαν