Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

Την Τρίτη 03 Δεκεμβρίου 2019, οι μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων του δημοτικού σχολείου Κλειδίου, συμμετείχαν σε δράση για την παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες. Η δράση, την οποία προετοίμασαν και επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας, περιελάμβανε προβολή διαφόρων video, ενημερωτικές εισηγήσεις και αρκετό διάλογο.
Τα παιδιά ενημερώθηκαν, συγκινήθηκαν και προβληματίστηκαν

Κατασκευή Χριστουγεννιάτικων καρτών

Στιγμιότυπα από τη διαδικασία κατασκευής Χριστουγεννιάτικων καρτών από τους μαθητές /τριες της Β΄τάξης.

(Κλικ πάνω στο κολάζ για μεγέθυνση)

Τα πήγατε τέλεια σήμερα, παιδιά!

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Le calendrier des fêtes (projet eTwinning)

Βίντεο παρουσίασης του σχολείου μας στο πλαίσιο του Έργου eTwinning που υλοποιήσαμε τη χρονιά 2018-19, με θέμα τα έθιμα και τις παραδόσεις των συνεργαζόμενων χωρών (Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Ρουμανία, Τυνησία).

«Κάποιος μ’ενοχλεί» (Βιρζινί Ντιμόν)

Στο βιβλίο αυτό η Βιρζινί Ντιμόν (ψυχολόγος και συγγραφέας) πραγματεύεται το θέμα της σεξουαλικής παρενόχλησης των παιδιών.

Τα ευαισθητοποιεί σ’ αυτό το πολύ σοβαρό ζήτημα, τα απενοχοποιεί και στοχεύει στο να μάθουν τα παιδιά να προστατεύουν τον εαυτό

» Διαβάστε όλο το άρθρο

«Η βιβλιοθηκάριος της Βασόρας»

Στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης ασχοληθήκαμε σήμερα με το βιβλίο της Ζανέτ Γουίντερ «Η βιβλιοθηκάριος της Βασόρας». Πρόκειται για την αληθινή ιστορία μιας γυναίκας που μας υπενθυμίζει ότι η αγάπη για τα βιβλία και ο σεβασμός της γνώσης είναι πιο δυνατά από τα

ΓΙΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Σε μια ιδιαίτερα συγκινητική ατμόσφαιρα, οι μαθητές του σχολείου μας τίμησαν του ήρωες του Πολυτεχνείου στέλνοντας το διαχρονικό μήνυμα:

ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΦΑΣΙΣΜΟΣ!!!

Κατασκευή επιτραπέζιων παιχνιδιών

Στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης, οι μαθητές της Β΄τάξης κατασκεύασαν δύο επιτραπέζια παιχνίδια γνώσεων, αλλά και τύχης:

• Το παιχνίδι της χήνας
  • Το παιχνίδι του σαλίγκαρου

Μπράβο παιδιά!

(Κλικ στις φωτογραφίες

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Projet eTwinning «Vous avez du courrier!»

Το Έργο μας με τίτλο «Vous avez du courrier!» («Έχετε γράμμα!») ήταν αρχικά ένα Έργο επιστολικής αλληλογραφίας στη γαλλική γλώσσα, διάρκειας 8 μηνών. Συμμετείχαν Έλληνες, Ιταλοί και Πορτογάλοι μαθητές (10 έως 14 ετών) που διδάσκονται τη γαλλική ως ξένη γλώσσα (επίπεδα γλωσσομάθειας Α1- και Α1). Οι μαθητές αντάλλαξαν γράμματα και κάρτες με σκοπό να γνωριστούν

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΔΗΜ. ΣΧΟΛ. ΚΛΕΙΔΙΟΥ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Κλειδίου
σας προσκαλεί να παρακολουθήσετε την ενημερωτική εκδήλωση
με θέμα τον Σχολικό Εκφοβισμό την Τετάρτη 06 Νοεμβρίου 2019 και ώρα 10:30 πμ.
Η δράση θα υλοποιηθεί από ειδικούς επιστήμονες
του Κέντρου Πρόληψης Ν. Ημαθίας «Πρόσβαση»
στους χώρους του Πολιτιστικού