Αρχική » Άρθρα » Ανακοινώσεις » Πρόγραμμα : Grün Göthe

Φεβρουάριος 2024

Σαν σήμερα

15/7/1974: Ξεσπά στην Κύπρο το αιματηρό πραξικόπημα της αθηναϊκής χούντας κατά του προέδρου Μακαρίου.
Ο αρχιεπίσκοπος διαφεύγει, ενώ η χούντα διορίζει νέο «πρόεδρο» τον Νίκο Σαμψών.

15/7/: Η Παγκόσμια Ημέρα Νεανικών Δεξιοτήτων (World Youth Skills Day) καθιερώθηκε για να τονίσει τη σημασία της ανάπτυξης δεξιοτήτων στους νέους σε παγκόσμιο επίπεδο

Πρόγραμμα : Grün Göthe

• Tο Δημοτικό σχολείο μας συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Grün  Göthe», που διοργανώνεται από  το Ινστιτούτο Göthe της Θεσσαλονίκης. Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η εκπαιδευτικός γερμανικής γλώσσας, Ιορδανίδου Μαρία. Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί από 8/1/2024 έως 5/5/2024 με τη συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών Στ΄   τάξης.
  • Το πρόγραμμα στοχεύει στην ευαισθητοποίηση όσον αφορά στην οικολογική συνείδηση και στην ανάπτυξη ικανοτήτων που αφορούν τη βιωσιμότητα. Οι μαθητές /-θήτριες μας καλούνται να αναπτύξουν  τις γνώσεις τους, τις δεξιότητες τους σε αυτόν τον τομέα και να υιοθετήσουν  μία στάση ζωής απαραίτητη  σήμερα προκειμένου ως πολίτες του μέλλοντος  να ζουν, να εργάζονται και να δρουν με βιώσιμο τρόπο. Η κατάκτηση των στόχων αναμένεται να επιτευχθεί μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες που θα προσπαθήσουν να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των παιδιών.
  • Κατασκευάσαμε έναν Χάρτη με το βιολογικό αποτύπωμα της τάξης μας . ΜαΘαίνουμε την αξία και ζούμε βιώσιμα είναι το σύνθημα μας!

Πάνω σε αυτό θα αποτυπωθεί τι είμαστε ενεργειακά, πώς διαχειριζόμαστε το νερό και και τα δάση μας!!

Χωρίς τίτλο

Σαν σήμερα

Ο αρχιεπίσκοπος διαφεύγει, ενώ η χούντα διορίζει νέο «πρόεδρο» τον Νίκο Σαμψών.