Αρχείο ημέρας 21/01/2022

Ιανουάριος 2022

Ενημέρωση από γιατρό

Το σχολείο μας επισκέφτηκε γιατρός από το Κέντρο Υγείας Λαγκαδά για να ενημερώσει τους  μαθητές της Γ΄τάξης  σχετικά με τη σωματική υγειινή και φροντίδα.  Η ενημέρωση – συζήτηση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος των Δεξιοτήτων.  Έπειτα από την παρουσίαση της γιατρού ακολούθησε διαλογική συζήτηση.

.jpg         1

2ος Θεματικός κύκλος

4ου ΘΚ Κατά τη δεύτερη χρονική περιόδο  στον τομέα των Δεξιοτήτων αποφασίστηκε οι τάξεις να ασχοληθούν με τα παρακάτω:

Α΄ τάξη: Φροντίζω το περιβάλλον- Οικολογία- Παγκόσμια Τοπική και Φυσική Κληρονομιά  –  Μακρή Ευαγγελία

Β΄τάξη : Δημιουργώ και Καινοτομώ – Επιχειρηματικότητα- Αγωγή Σταδιοδρομίας- Γνωριμία με τα Επαγγέλματα- Μπενάκα Σταυρούλα

Γ΄τάξη : Δημιουργώ και Καινοτομώ – Επιχειρηματικότητα- Αγωγή Σταδιοδρομίας- Γνωριμία με τα Επαγγέλματα- Οκτσελόγλου Σοφία

Δ΄ τάξη: Φροντίζω το περιβάλλον- Οικολογία- Παγκόσμια Τοπική και Φυσική Κληρονομιά  – Παναγιωτίδου Ευπραξία

Ε΄ τάξη : Φροντίζω το περιβάλλον- Φυσικές Καταστροφές- Πολιτική Προστασία – Πρασσάς Μιχαήλ

Στ΄ τάξη :Δημιουργώ και Καινοτομώ – Επιχειρηματικότητα- Αγωγή Σταδιοδρομίας- Γνωριμία με τα Επαγγέλματα- Σωτηριάδου Δέσποινα

1ος Θεματικός κύκλος

Ζω καλύτερα - Ευ ζην - Γυμνάσιο & Λ.Τ. Αργυράδων

Στην αρχή του σχολικού έτους έγινε σύνταξη του σχεδίου δράσης του σχολείου  για το πρώτο χρονικό διάστημα Οκτωβρίου – Νοεμβρίου, επιλέγοντας να ασχοληθεί με το θεματικό κύκλο: «Ζω καλύτερα – Ευ Ζην». Κάθε εκπαιδευτικός ΠΕ70 αναλαμβάνει, οργανώνει και εφαρμόζει ένα θέμα από κάθε υποενότητα του θεματικού κύκλου για την τάξη του.  Ολοκληρώνοντας, ο Σ.Δ. κατέληξε στα παρακάτω θέματα:

Α΄ τάξη:  Διατροφή-Αυτομέριμνα, Οδική Ασφάλεια – Μακρή Ευαγγελία

Β΄ τάξη: Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία  –  Μπενάκα Σταυρούλα

Γ΄ τάξη: Γνωρίζω το σώμα μου-Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση – Οκτσελόγλου Σοφία

Δ΄ τάξη: Διατροφή-Αυτομέριμνα, Οδική Ασφάλεια  – Παναγιωτίδου Ευπραξία

Ε΄ τάξη: Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία – Πρασσάς Μιχαήλ

ΣΤ΄ τάξη: Γνωρίζω το σώμα μου-Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση  – Σωτηριάδου Δέσποινα

Εισαγωγή

Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων αποτελούν καινοτόμο διδακτική και εκπαιδευτική δράση, η οποία συνίσταται στην προσθήκη νέων θεματικών κύκλων στο  υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα του Δημοτικού, αξιοποιώντας μεθόδους διερευνητικής – ανακαλυπτικής μάθησης. Στόχος της δράσης είναι η εφαρμογή της να βοηθήσει στην ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στους/στις μαθητές/τριες σε συνδυασμό με την ενεργή συμμετοχή τους και την ανάγκη αλλαγής στάσεων τους απέναντι στα σύγχρονα προβλήματα.

iep eD epimorfosi ergastiria1