Αρχείο ημέρας 29 Μαρτίου 2023

Περισσότερο υλικό από την γιορτή της 25ης Μαρτίου

Μία εξαιρετική γιορτή για τον εορτασμό της επετείου της 25ης Μαρτίου του 1821 παρουσίασαν οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Καρύστου. Το πολύ ενδιαφέρον και συγκινητικό ήταν η όλη προσέγγιση των πεπραγμένων της Επανάστασης όσον αφορά όχι στα κατορθώματα και στη δύναμη ψυχής των Ελλήνων. Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης, υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους, τόνισαν ιδιαίτερα μέσα από τα κείμενα και τα τραγούδια που παρουσίασαν τα κατορθώματα και τις επιτυχίες των Ελλήνων όσο ήταν ενωμένοι στην Επανάσταση. Επίσης δεν έλειψαν και οι παραδοσιακοί χοροί όπου την επιμέλεια τους είχε ο κ. Κολούτσος Νικόλαος.

Μία γιορτή που δεν έγινε απλώς γιατί έπρεπε, αλλά δίδαξε, συγκίνησε και ενδεχομένως προβλημάτισε. Ευχαριστούμε ξανά, τους μαθητές/τριες της ΣΤ’ τάξης, τους δασκάλους, κ. Κολούτσο Νικόλαο και κ. Τζένη Ευγενία, και βέβαια, τον μουσικό μας, κ. Χαλδούπη Γεώργιο.

Παρακάτω σας παραθέτουτε διάφορα αποσπάσματα απο την γιορτή.