Αρχείο ημέρας 28 Μαρτίου 2023

28 Μαρτίου: Παγκόσμια Ημέρα Γιαγιάς

Παγκόσμια Ημέρα Γιαγιάς: Ένα πρόσωπο αγαπημένο, το θεμέλιο της οικογένειας.
Η σημερινή ημέρα, λοιπόν, είναι αφιερωμένη στις γιαγιάδες μας .Τις γυναίκες που μεγαλώνουν τουλάχιστον 2 γενεές και φροντίζουν για όλους στην οικογένεια. Σκοπός της ημέρας αυτής είναι η ευαισθητοποίηση και αναγνώριση της πολύτιμης δουλειάς και αγάπης που τόσο απλόχερα δίνει κάθε μέρα στα παιδιά και τα παιδιά των παιδιών της.

Η γλυκύτητα της, αξεπέραστη, η υπομονή και η θέληση της για ζωή απερίγραπτη.
Η αγάπη της για τα εγγόνια της, μοναδική. Οι σοφές συμβουλές της αγγίζουν την ψυχή μας.

Χρόνια πολλά σε όλες τις υπέροχες γιαγιάδες. Σας αγαπάμε πολύ. Και εσείς που δεν είστε πια κοντά μας, βρίσκεστε μέσα μας! Μας λείπετε…

λήψης 6 1

Ηλιακά Λεωφορεία

Το ηλιακό λεωφορείο είναι μια προαιρετική εργασία της Γ΄δημοτικού με αφορμή το ομώνυμο τραγούδι που αναφέρετε στο βιβλίο της γλώσσας. Οι στίχοι του μιλάνε για ένα ονειρεμένο ηλιακό λεωφορείο που το λένε ηλιοτρόπιο, με πεταλούδες άσπρες και ροζ!

Το ηλιακό λεωφορείο

Ένα λεωφορείο που το λένε ηλιοτρόπιο
με πεταλούδες άσπρες και ροζ,
κάνει κάθε μέρα κι ένα δρομολόγιο
πάνω σε μια γραμμή από φως.

Τρέχα ηλιακό μου λεωφορείο,
πέρνα σαν αστραπή πορτοκαλιά
κι απ’ την εξάτμισή σου πέτα γύρω γύρω
 ηλιόσπορους να τρώνε τα πουλιά.

Μ’ ένα λεωφορείο που το λένε ηλιοτρόπιο
γεμάτο γέλιο και μουσικές, πάμε κάθε μέρα
κι ένα δρομολόγιο στις φωτεινές μας Λιλι γειτονιές.

Τρέχα ηλιακό μου λεωφορείο,
πέρνα σαν αστραπή πορτοκαλιά
κι απ’ την εξάτμισή σου πέτα γύρω γύρω
ηλιόσπορους να τρώνε τα πουλιά.

Έτσι λοιπόν, οι μαθητές του Γ’1, με υπεύθυνη δασκάλα την κ. Γεωργίου Δέσποινα, κατασκεύασαν τα δικά τους ηλιακά λεωφορεία, από ανακυκλώσιμα υλικά. Το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο. Μπράβο στους μαθητές και τις μαθήτριες, που δημιούργησαν τα δικά τους ηλιακά λεωφορεία.

336719530 1240670159884928 4495729927120879634 n

Μάρτιος 2023

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.