Αρχείο ημέρας 15 Μαρτίου 2023

Εκδρομή στην Αθήνα

Την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023, τα δύο τμήματα της Γ’ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα. Kαι φυσικά, η χαρά είναι απερίγραπτη. Το πρόγραμμα της εκδρομής περιλάμβανε την παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης “Οδύσσεια” της Κάρμεν Ρουγγέρη, στο Christmas Theater. Η Οδύσσεια του Ομήρου αποτελεί μία από τις ενότητες που διδάσκεται στο μάθημα της Ιστορίας της Γ’ δημοτικού, οπότε δεν γινόταν  να αφήσουμε αυτήν την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Στην συνέχεια, κάναμε μια στάση για φαγητό στην ταβέρνα του Κώστα, στην Παιανία, όπου μας περιποιήθηκαν και με το παραπάνω. Τελευταία στάση μας, το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής “Jumicar”, στη Νέα Μάκρη. Εκεί πραγματοποιήθηκε μια ενημέρωση για θέματα οδικής ασφάλειας και του Κ.Ο.Κ, προβληθήκαν ειδικά βίντεο για την ασφαλή κυκλοφορία και τέλος, τα παιδία οδήγησαν μέσα στον ειδικά διαμορφωμένο πάρκο. Έμαθαν για την σωστή οδηγική συμπεριφορά, για την ερμηνεία των διαφόρων πινακίδων και αντιλήφθηκαν πως είναι να κινείς ένα όχημα.

Μία μέρα γεμάτη… όμορφες στιγμές, νέα μέρη, καινούριες εμπειρίες… Το οφείλουμε στα παιδία μας, να τους χαρίζουμε χαμόγελα. Γιατί το σχολείο δεν είναι μόνο το μάθημα! Είναι πολλά ακόμη, που τα ανακαλύπτουμε παρέα με τους μαθητές/τριες μας…

collage 19 1